Anne Baba Ve Büyüklere Karşı Neden Saygılı Olmalıyız?

Bu yazımızda anne baba ve büyüklere karşı neden saygılı olmalıyız kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Bir toplumu bir arada tutan değerler, tutumlar ve normlar geleneksel olarak belirlenirken, kültür etiği olarak ortaya çıkar. Ahlak, kültür ve tarih şuuru, bir zaman devamlılığı içinde toplumda bazı dinamikleri oluşturur ve koruyarak varlığını devam ettirir.

Bizim toplumumuzda gelenek ve görenek, örf ve adet ve dini inançlar binlerce yıldır bir ahlak ve kültür olgusu ortaya çıkararak yerleşik hale gelmiştir. Toplumu bir arada tutan en önemli değer ailedir. Aile olma salahiyeti, bireylerin özgür iradeleriyle görüşüp, anlaşmasıyla başlar.

Aile, toplumun en temel yapısıdır. Bir vücutta hücre neyi ifade ediyorsa, toplumda da aile onu ifade etmektedir. Aileyi bir arada tutan değerler de ahlak olgusuyla şekillenir. Ahlak, maneviyat ile ortaya çıkar. Ahlaki olarak sevgi, saygı, hoşgörü, merhamet, vicdan ve insaf, adalet ve hürriyet kavramlarını pekiştirir.

Ailede anne, baba başta olmak üzere büyüklere karşı saygılı olmak, aileyi bir arada tutan en büyük değerdir. Aile bir arada olunca toplum da bir arada olur. Toplumun birlik ve beraberliği, ailenin korunması ya da ailevi değerlerin yaşatılmasıyla ilgilidir.

Saygı, herhangi bir konuda herhangi birinin duygu, düşünce ve davranışlarını hoşgörüyle karşılamaktır. Bu hoşgörünün anne ve babaya karşı olması dini, ahlaki olarak gereklidir. Bizim toplumumuzda İslam değerlerine göre imandan sonra anne ve babaya saygı en büyük fazilettir.

Anne Baba Ve Büyüklere Karşı Neden Saygılı Olmalıyız Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

1 yorum

  1. Bu yazınızda büyüklere neden saygılı olmamız gerektiğini çok açıklayıcı bir şekilde anlatmanız müthiş olmuş. Bu yazıyı okuyan bir çok çocuk eminim ki büyüklerine daha saygılı davranmaya başlamıştır.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.