Web sitemize hoşgeldiniz, 30 Temmuz 2021

Ankara’nın Başkent Oluşu İle İlgili Yazı

Bu yazımızda Ankara’nın başkent oluşu ile ilgili yazı kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Birinci Dünya Savaşı’nın ardından savaştan birçok cephede savaştan galip olarak çıksa da İttifak Devletleri’nin mağlubiyeti nedeniyle mağlup sayılan Osmanlı Devleti, savaştan yorgun, iktisadi, siyasi, idari açıdan bitkin çıkmıştı.

 

İtilaf Devletleri amacına ulaştığını düşünmeyerek, yeniden bir işgal hareketi başlatarak Anadolu üzerinde çeşitli devletler kurulması fitnesiyle işgallere neden olmuştur. 15 Mayıs’ta Yunan askerlerinin Anadolu’ya çıkmasıyla birlikte İstanbul’dan hareket eden Mustafa Kemal de Samsun’a doğru hareket ederek Milli Mücadele’de yeni bir adım atmıştır.

Samsun’a çıkış ve Amasya Genelgesi’nin yayınlanmasıyla birlikte 19 Mayıs 1919 tarihinde ve devamında Milli Mücadele’nin örgütlenmesi amaçlanmıştır. Kuvayı Milliye güçleri vatanı savunurken, Erzurum ve Sivas Kongreleri gerçekleştirilmiştir.

Ankara’da meclis, dualarla açılırken, İstanbul Hükümeti, saltanatın kaldırılmasıyla feshedilmiştir. Anadolu toprakları üzerinde yeni bir devlet anlayışının ve yönetim şeklinin belirlenmesi gerekmiştir.

Ulus – devlet anlayışının benimsenmesi ve cumhuriyetin seçilmesiyle Türkiye Cumhuriyeti kurulmuştur.  Bu sırada Türkiye Cumhuriyeti’nin başkenti de cumhuriyetin ilanından hemen önce 13 Ekim 1923 tarihinde Ankara olarak belirlenmiştir.

Ankara, Türkiye’nin merkezindedir. Anadolu’nun da merkez şehirlerindendir. Milli Mücadele’nin merkez idare şehri olmuştur. Meclisin Ankara’da olması da başkent olmasında etkili olmuştur.

Meclis, ulusal egemenliğin temsil noktasıdır. Cumhuriyet de ulusal egemenliğe dayanan bir yönetim şeklidir. Bir millet olarak devletimizin başkentini Ankara olarak kabul edip, yasalaşmasıyla birlikte hukuki olarak da içselleştirdik.

Bu bakımdan Ankara siyasi bir şehir olma özelliği kazanmıştır. Türkiye Cumhuriyeti’nin yönetildiği, misyonu, vizyonu ve vitrini olma görevini üstlendiği şehir olarak Ankara en önemli şehirlerden biridir.

Ankara’nın Başkent Oluşu İle İlgili Yazı Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Nilay dedi ki:

    Bu hafta sosyal bilgiler dersinde Ankara’nın başkent olması konusunu işledik. Eve gelince de bu yazıyla tekrar yaptım bu konuyu bu yazıyla tamamen pekiştirdim teşekkürler.

Yorum Yaz