Ankara Hangi Tarihte Başkent Olmuştur?

Bu yazımızda Ankara hangi tarihte başkent olmuştur kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Birinci Dünya Savaşı’nın ardında, düşman devletleri yeniden Anadolu üzerine gelerek işgal girişimleri başlatınca Kuvayı Milliye olarak halk direniş hatları oluşturup Milli Mücadele’yi başlatmıştır. Milli Mücadele savaş sonrası Anadolu toprakları üzerinde bütün maddi ve manevi kayıplara rağmen başarıyla sonuçlanmıştır.

Milli Mücadele yıllarında Mustafa Kemal, Samsun’a gelmiştir. 19 Mayıs 1919’da Samsun’a gelen Mustafa Kemal, Havza, Amasya şeridini takip etmiştir. Amasya Genelgesi yayınlanmıştır. Erzurum ve Sivas Kongreleri’nin ardından da Ankara’da toplanılmıştır.

23 Nisan 1920 günü Ankara’da meclis açılmıştır. Ankara Hükümeti kurulmuştur. Saltanat kaldırıldıktan sonra yeni sistem arayışı içindeyken, ulus – devlet anlayışının kabul edilmesi sağlanmıştır. Anadolu topraklarında bir Türk devletinin var olacağından hareketle 13 Ekim 1923 tarihinde Ankara başkent olurken, 29 Ekim 1923 tarihinde de cumhuriyet ilan edilmiştir.

1 yorum

  1. Ankara ne zaman başkent oldu biliyordum ama bu yazıda artı olarak bir çok bilmediğim bilgiyi de açıklama şeklinde verdiğiniz için çok işime yaradı çok faydalı bir yazı olmuş.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.