Web sitemize hoşgeldiniz, 28 Temmuz 2021

Anıtkabir Ne Zaman ve Nasıl Yapıldı?

Aşağıda Anıtkabir ne zaman ve nasıl yapıldı kısaca olarak ele alacağız.

Mustafa Kemal, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu cumhurbaşkanıdır. 29 Ekim 1923 tarihinden itibaren ölene kadar cumhurbaşkanlığı yapmıştır. Yaklaşık olarak 15 yıllık bir iktidarı bulunmaktadır. Hayatının son anlarına doğru sağlık sorunları yaşamıştır. Özellikle 1930’dan sonra sağlık sorunları giderek artmıştır.

Mustafa Kemal siroz hastası olarak karaciğerinden tedavi görmüştür. Tedavisinde yurt dışından ve yurt içinden birçok doktor bulunmuştur. Hastalıkla mücadele yıllarında İstanbul Dolmabahçe Sarayı’nda istirahat etmiştir. Ağrıları sürekli olarak artmıştır.

10 Kasım 1938 yılında hayatını kaybetmiştir. 57 yaşından yaşamını yitiren Mustafa Kemal, cenaze merasiminin ardından Ankara’ya nakledilmiştir. Naaşı Ankara Etnografya Müzesi’ne kaldırılmıştır. Kendisine yakışır bir kabristan yapılması kararı onaylanmıştır.

Bir kabir yapılması için Ankara’da çalışmalara başlanmıştır. Anıtkabir olarak ortaya konan projenin yapımı yaklaşık olarak 15 yıl sürmüştür. 10 Kasım 1953 yılında Anıtkabir’in inşa süreci tamamlanmıştır. Ardından Atatürk’ün naaşı Ankara Etnografya Müzesi’nden çıkarılarak Anıtkabir’e nakledilmiştir.

Yaklaşık on beş sene sonra kabrin tamamlanması ve ziyarete de açılması Mustafa Kemal’in yeni ölmüş gibi yad edilmesine ve halk üzerinde tesirli bir havanın oluşmasına neden olmuştur. Ankara’nın en güzel yerlerinden birinde olan anıtkabir her yıl binlerce kişi tarafından ziyaret edilmektedir. Resmi ziyaretlere de açık olarak yurt dışından gelen yabancı misafirlerin ziyaretine de açık olarak merasimler düzenlenen yer olmuştur.

Anıtkabir Ne Zaman ve Nasıl Yapıldı Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. simge dedi ki:

    Anıtkabir, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatından sonra ona layık bir anıt mezar olması için inşa edilmiş. Anıtkabir, Atatürk’ün vefatının 15. yılında yani 10 Kasım 1953 yılında tamamlanmıştır.

Yorum Yaz