Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Temmuz 2021

Anıtkabir Hakkında Bilgi Kısa

Aşağıda anıtkabir hakkında bilgi kısa kısaca olarak ele alacağız.

Anıtkabir, Mustafa Kemal Atatürk’ün kabridir. Mustafa Kemal, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu cumhurbaşkanı olarak on beş yıl cumhurbaşkanlığı görevini sürdürmüştür. 1937 ve 1938 yıllarında rahatsızlanmıştır. İstanbul’da tedavi edilmeye başlanmıştır. Dolmabahçe Sarayı’nda istirahat etmiştir.

Anıtkabir ise, Mustafa Kemal 10 Kasım 1938 yılında öldükten sonra Ankara Etnografya Müzesi’ne kaldırıldıktan sonra inşa edilmeye başlanmıştır. Anıtkabir’in inşası yaklaşık on beş sene sürmüştür. 10 Kasım 1953 yılında inşası tamamlanmıştır. Aslanlı yol, ziyaret alanı ve anı defteri makamı de Anıtkabir’de bulunmaktadır. Anıtkabir, Ankara’da inşa edilmiştir. Sütunlar ve uzun merdivenlerle bağlı uzun yolları dış mimarisini oluşturmaktadır. Kabir üstü mermer plaka ve kabir altında asıl mezar olarak iki kısım ve çok katlı yapıda bir iç mimarisi vardır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. gonca dedi ki:

    Anıtkabir o kadar büyülü bir mekan ki. Orada Atamızın uyuyor olması beni her zaman çok duygulandırıyor. Oranın büyülü havası beni kendime getirdiği için de sık sık ziyaret edyorum.

Yorum Yaz