Web sitemize hoşgeldiniz, 04 Ağustos 2021

Anayasamız Neden Bazı Haklarda Sınırlamalar Getirmiştir?

Bu yazımızda anayasamız neden bazı haklarda sınırlamalar getirmiştir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Anayasa, kanunlardan oluşur. Kanunlar hak ve yasakları kapsar. Hak ve yasaklar, insanların sosyal, kültürel, siyasi, politik, hukuki ve ahlaki toplumsal uyumluluğunda kuralları oluşturur. Bazı devletlerde anayasa yerine teamüller vardır. Bu ülkeler geleneksel olarak idare edilir.

Anayasa olan ülkelerde, her şey yasal olarak yerine getirilmelidir. Yoksa ceza kanunları devreye girerek devletin yaptırım uygulaması söz konusu olmaktadır. Anayasa, sosyolojik olarak toplumsal dinamikleri yerli yerinde tutan bir metin olarak değişime ve öngörüye açıktır.

Anayasamız bazı haklara sınırlamalar getirmiştir. Çünkü insanların özgürlükleri, özgürlüklerle sınırlıdır. Bu nedenle toplumsal birlik ve beraberlik, huzur ve barış ortamının kurulması amacıyla hakların sınırlı olması söz konusudur. Anayasal olarak bu bir hak mahrumiyeti değildir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Özge dedi ki:

    Anayasamız neden bazı haklarda sınırlamalar getirmiştir sorusunu fevkalade bir şekilde anlaşılır ve sade bir dille anlatmışsınız okuyup da bu konuyu anlamamak bence mümkün değil teşekkür ederim.

Yorum Yaz