Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Temmuz 2021

Ampul Ne Zaman İcat Edildi?

Bu yazımızda ampul ne zaman icat edildi kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Elektriğin keşfi 19. yüzyılda gerçekleşmiştir. Elektrik bir enerji olarak o günden bugüne hayatımızın ayrılmaz bir parçası olmuştur. Enerji ihtiyacımızın büyük bir kısmını elektrik sayesinde karşılamaktayız. Elektriğin keşfi birçok icadın yapılmasında da ilham kaynağı olmuştur.

 

Swan ve Edison ampul çalışmaları yapan insanlardır. Swan zaman zaman ara verse de Edison sürekli olarak ampuller üzerinde çalışmıştır. Ampulün çalışma prensibini geliştirerek ilk kez yanan bir ampul yapmaya, deneyler sonucunda ulaşmıştır.

Thomas Edison 21 Ekim 1879 yılında pamuk flamanın yanmasıyla ısı ve ışık yayan ampulü icat etmiştir. Swan ise yeniden başladığı çalışmalarıyla 1882 yılında patenti alan ilk isimdir. Daha sonra Swan ve Edison bir fabrika kurmuşlardır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. selim dedi ki:

    benim şahsen hoşuma gitti, ampulün icadı ev ödevim hemen bitti, eline sağlık hazırlayanların. beğenmeyen varsa kesin zekasında sorun vardır.

  2. Gülra dedi ki:

    Bence ampulün icadı konusu ancak bu kadar özet ve gerekli bilgiler ile anlatılabilirdi. Konuyu çok güzel gereksiz bilgiler ile özetlemişsiniz çok güzel bir anlatım olmuş bravo size.

Yorum Yaz