"Ameller, Niyetlere Göredir." Peygamber Efendimiz (sav) Bu Hadisi İle Bizlere Hangi Mesajları Vermektedir?
Web sitemize hoşgeldiniz, 17 Ağustos 2018

“Ameller, Niyetlere Göredir.” Peygamber Efendimiz (sav) Bu Hadisi İle Bizlere Hangi Mesajları Vermektedir?

Bu yazımızda “Ameller, Niyetlere Göredir.” Peygamber Efendimiz (sav) bu hadisi ile bizlere hangi mesajları vermektedir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Ameller, niyetlere göredir hadisi, Hazreti Ömer (r.a.)’den rivayet edilen sahih bir hadistir. Muteber bütün hadis kitaplarında bulunmaktadır. Kişinin ameli, yaptığı iştir. Bu işleri gerçekleştirmede kullar, niyetlerine göre hareket etmektedir. Niyet, işin gerçekleşmesine ya da gerçekleşmemesine bakmaz. Bir işe niyet etmek, o işin gerçekleşmesiyle ilgili değildir.

Ameller, niyetlere göredir hadisinin anlamı, iyi niyetli hareket etmenin teşvik edilmesi ve amellerin bu doğrultuda gerçekleştirilmesi gerektiği anlamındadır. Ameller gerçekleşmese bile niyetlerin sevabı verilmektedir. Bu durumda önemli olan niyet etmektir. Niyet edilen bir işin sevabı kazanılır. Bununla beraber iyi niyetli olmak gerekir. Kötü niyetli olmak Müslüman ameli değildir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. kamil dedi ki:

    “Ameller, Niyetlere Göredir.” Peygamber Efendimiz (sav) bu hadisi ile bizlere bazı mesajları vermektedir. Bu mesajlar; amel işlemenin tek başına yeterli olmayacağı niyetin de halis olması gerektiğini anlatır.

Yorum Yaz