Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Temmuz 2021

Ambulans Şoförü Olmak İçin Hangi Okullara Liseye Gitmek Gerekir?

Bu yazımızda ambulans şoförü olmak için hangi okullara liseye gitmek gerekir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Ambulans şoförlüğü yapmak oldukça zor mesleklerden biridir. Çünkü insanların en zor ve en kötü anlarına şahitlik ederek, onların son umudu olup yardım etme görevinde bulunmak zorundasınızdır. Bu da psikolojik olarak insanı etkilemektedir.

Ülkemizde acil servis 112 olarak çalışmaktadır. Acil sağlık sorunlarında gerçekleştirilmesi gereken yardımın sağlanmasında koordineli bir şekilde hizmet verilmektedir. Sağlık kurumlarında da ambulans hizmeti verilmektedir. Fakat bir zorunluluğu yoktur. Çünkü merkezi bir sistemle ambulans sevki idaresi gerçekleştirilmektedir.

Ambulansta, acil tıp doktoru, acil tıp teknisyeni, hemşire ve şoför bulunmaktadır. Ambulans şoförü temel ilk yardım haricinde sadece şoförlük yapmaktadır. Ambulans şoförleri belli psikolojik testlerden geçmektedir.

Ambulans şoförü olmak için,

Üniversitelerin yüksekokullarında Acil Tıp Teknisyeni bölümünün bitirilmesi gerekmektedir. Ayrıca ehliyet, psikolojik testler de yeterlilik kazanmak için gereklidir. Meslekte önemli olan dikkat, hız, zamanlama ve doğru hamlelerdir.

Ambulans şoförlerinin çalışma saatleri vardiyalıdır. Çünkü herhangi bir dikkat eksikliği daha büyük kazalar yaşanmasına sebep olabilir. Bu nedenle şoförlerin dinlenmesi, dikkatli olması, sağlıklı olması da önemlidir.

Acil tıp teknisyeni olma, çalıştırma şartları yönetmeliklerle belirlenmiştir. Yönetmelikler gereğince isteyen özel ve devlet sağlık kurumlarının acil müdahale ekiplerinde de istihdam olduğu takdirde çalışabilmektedir. Ambulans şoförlerinin iş yoğunluğu oldukça fazladır. Bunun için mesleği severek yapmak gerekir.

Ambulans Şoförü Olmak İçin Hangi Okullara Liseye Gitmek Gerekir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

 

 

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Altug dedi ki:

  Elektronörofizyoloji mezunuyum ambulans şöförlüğü için ATT okumadan ambulans şöförlüğü nasıl olunuyor bilen varmı ?

 2. mert dedi ki:

  anadolu lısesı olurmu

 3. efsane49 dedi ki:

  Öncelikli olarak A.T.T Yeterli olmazsa düz lise mezunları alınacak. Bunun yanı sıra src belgesi, psikoteknik raporu, ilk yardım sertifikası ve c sınıfı ehliyeti olması gerekir.

  1. mehmet dedi ki:

   meslek lisesi çıkışlılar alınabiliyor mu ?

  2. Altug dedi ki:

   Sağlık mezunuyum lakin kpss puanım yok ayrıca ATT mezunu değilim.Ambulans şoförü için c ehliyet src belgesi psikotelnik raporu almam yeterli mi ?

 4. Hülya dedi ki:

  Ambulans şoförü nasıl olunur bu başlıkta ayrıntılı anlatmışsınız Bu yazı tercih yapacak öğrenciler için hazırlanmış sanırım. Zannımca çok güzel bir rehberlik konusu olmuş.

Yorum Yaz