Web sitemize hoşgeldiniz, 19 Eylül 2020

Alimin Yanında Dilini Tut Zenginin Yanında Keseni Tut Atasözünün Anlamı

İnsanlar doğu büyüdüklerinde kendilerine bir sosyal çevre oluştururlar ve böylece çevrelerinde önce aileleri sonra akrabaları sonra arkadaşları ve dostları yer alır. Bu sosyal çevreler farklı farklı ortamlar oluşturur ve oluşan bu ortamların her birinin koşulları ve özellikleri farklıdır ve bu çevrelerdeki insanlar da maddi yönden, manevi yönden ya da karakter özellikleri bakımından farklı özelliktedir.

Sosyal çevrelerde herkesin yaşam standardı aynı değildir ancak şu durum bir gerçektir ki herkes bulunduğu ortamın koşullarına uymak ve oradaki insanlarla uyum sağlamak durumundadır ve bu uyum genellikle manevi olarak yani iletişim konusundadır. Örneğin; bir sosyal ortamda bir kişi bir konu hakkında fikir sahibi değilse o konu hakkında yorum yapmamalıdır ve ölçülü davranmak o kişi için daha sağlıklı bir iletişimin zeminini hazırlamaktadır.

Kişilerin yerine göre konuşup davranmalarına yönelik “Alimin yanında dilini tut zenginin yanında keseni tut” atasözü söylenmiştir.

Alimin Yanında Dilini Tut Zenginin Yanında Keseni Tut Anlamı Hakkındaki Yorum ve Görüşlerinizi Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz