Alfabemizde Kaç Tane Ünsüz Sessiz Harf Vardır?

Bu yazımızda alfabemizde kaç tane ünsüz sessiz harf vardır kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Türkler, tarih boyunca birçok alfabe kullanmıştır. Göktürk Alfabesi, Uygur Alfabesi, İslam Alfabesi ve Latin alfabesi bunlardandır. Latin Alfabesi, Türklere özgü bir şekilde 1 Kasım 1928’de cumhuriyetin ilan edilmesinden sonra kabul edilmiştir.

Alfabemizde 29 harf bulunmaktadır. Bu harflerden 8 tanesi sesli harf yani ünlü harftir. Ünlü harfler okutucu harflerdir. Geriye kalan 21 harf ise sessiz harfler yani ünsüz harflerdir. Ünsüz harfler, sert ve yumuşak olarak ayrılırlar. Sürekli sert ve süreksiz sert olarak da ayrılırlar.

Alfabemizde her harf bir sesi karşılar. Ünlü harfler, ünsüz harflerle birlikte hece oluşturur. Heceler, konuşma ve yazı dilini meydana getirir. Ünsüz harfler de okunuş ve yazılış özelliklerine göre özellikler kazanır.

3 yorum

  1. Alfabemizde kaç ünsüz harf vardır sorusunun cevabı bu kadar kısa olduğu halde gerçekten uzun her yönden açıklamalı ve faydalı bir konu başlığı şeklinde ele alınmış. Yazılarınızın neredeyse tamamı oldukça başarılı başarılarınızın ve sizin sayenizde başarılarımızın devamını dilerim :)

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.