Web sitemize hoşgeldiniz, 18 Mayıs 2021

Alemden Türe Doğru Gidildikçe Artan Ve Azalan Özellikler Nelerdir?

Bu yazımızda alemden türe doğru gidildikçe artan ve azalan özellikler nelerdir kısaca olarak bigli aktaracağız.

Dünya, canlılar için en uygun ortam şartlarına sahiptir. Dünyanın var olduğu günden bugüne kadar geçen sürede canlılar son oluşum zaman devresinde, 4. jeolojik zaman diliminde yani buzul zaman döneminde ortaya çıkmıştır. Bu zamandan önce de ilkel canlılar olarak tek hücreliler yaşamaktaydı.

Canlıların türleşmesi ve farklılaşması biyoçeşitlilikte ilgilidir. biyoçeşitlilik, iklim, yeryüzü şekilleri, toprak özellikleri, beşeri etkenler gibi nedenlerle artmaktadır. Biyoçeşitlilik arttıkça türleşme de artmaktadır.

Canlılar genelden özele doğru, alem > şube > sınıf > takım > aile > cins > tür şeklinde sınıflandırılmaktadır. Genelden özele doğru gidildikçe yani alemden türe doğru gidildikçe artan ve azalan özellikler bulunmaktadır.

Alemden türe doğru gidildikçe artan özellikler, benzerlik, ortak özellik, akrabalık artar. Alemden türe doğru gidildikçe azalan özellikler, çeşitlilik, tür sayısı, fert sayısı, karakter sayısı azalır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Ferda dedi ki:

    Alemden türe doğru gidildikçe özellikleri hep karıştırıyordum ve bu yüzden sınavdan da düşük not aldım :-( Ama sizin sayenizde artık bu konuyu bu yazı ile anladım çünkü çok açık bir şekilde açıklamışsınız.

Yorum Yaz