Web sitemize hoşgeldiniz, 26 Şubat 2021

Akraba Evliliklerinde Kalıtsal Hastalıkların Ortaya Çıkma Riski Neden Daha Fazladır? Açıklayınız.

Aşağıda akraba evliliklerinde kalıtsal hastalıkların ortaya çıkma riski neden daha fazladır açıklayınız kısaca olarak ele alacağız.

Akrabalık, genetik olarak yakınlık oluşması durumudur. Akrabalık evlilikleri gerçekleşebilir. Akraba evliliklerinde sağlık sorunları da yaşanmayabilir. Fakat en çok genetik sorunların yaşandığı evlilikler akraba evlilikleri olarak bilinmektedir. Evliliğe engel sosyal bir durum olmamasına rağmen sağlık açısından engel oluşturabilecek durumlar söz konusudur.

Akraba evliliklerinde kalıtsal hastalıkların ortaya çıkma riski fazla olmaktadır. Çünkü akrabalık derecesi arttıkça çekinik allellerin artması söz konusu olmaktadır. Çekinik allellerin ortaya çıkma ihtimalinin yükselmesi de genetik hastalıkların ortaya çıkması anlamına gelmektedir. Bu nedenle sosyal ve sağlık sorunlarının oluşma ihtimali açısından akraba evlilikleri tavsiye edilmemektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. duygu dedi ki:

    eh işte güzel demeyeceğim, çünkü Akraba Evliliklerinde Kalıtsal Hastalıkların Ortaya Çıkma Riski Neden Daha Fazladır? Açıklayınız. mükemmel olmuş, bu arada Rize güzeliyim, okulun da en zeki öğrencisiyim, kıskananlar patlasın.

Yorum Yaz