Akıllı Söylemeden Düşünür Akılsız Düşünmeden Söyler Atasözünün Anlamı

Eski zamanlardan bu zamanlara kadar gelmeyi başarmış, insanlar tarafından benimsenmiş ve birçok durumda ders verici niteliği olduğu kabul edilmiş atalarımız tarafından söylenilen sözlere atasözü adı verilmektedir. Atasözleri günlük hayatta insanlar tarafından çok sık bir şekilde kullanılmaktadır. Sık kullanılan atasözlerinden biri de ‘Akıllı söylemeden düşünür, akılsız düşünmeden söyler.’ atasözü olmaktadır. Peki bu atasözü ile anlatılmak istenen nedir? Bu atasözü hangi durumlar için kullanılır? Bu soruların cevaplarını, sizin için yayımlamış olduğumuz bu yazıda gelin birlikte arayalım.

Her insan birbiri ile konuşarak anlaşır. İnsanlar konuşarak kendilerini ifade eder ya da herhangi bir konu hakkında ne düşündüklerini dile getirirler. Fakat konuşmak insanlar arasında çok güçlü bir yöntem olduğundan dolayı, bu konuşmanın ne şekilde olduğu da büyük bir önem taşımaktadır. İnsanın ne konuşacağını bilmesi gerekir. Çünkü ağızdan çıkan kelimelerin hiçbir zaman geri dönüşü olmamaktadır.

Söylenilen sözlerin geri alınma gibi bir imkanı olmadığı için her insan konuşmadan önce düşünmelidir. Konuşmadan önce düşünen insanlar akıllı olarak adlandırıldıkları gibi, düşünmeden konuşan insanlar ise akılsız olarak adlandırılmaktadır. Bu yüzden her insanın söylemek istediği bir şeyi öncelikle kendi kafasında ölçüp tartması ve ondan sonra söylemeye karar vermesi gerekir. Akılsız insan bulunduği bir ortam içerisinde ağzına gelen her şeyi söylediğinden dolayı çevresinde bulunan birçok insana zarar verir. Çevre de böyle insanları pek sevmediğinden bu insan dışlanır.

Akıllı Söylemeden Düşünür Akılsız Düşünmeden Söyler Atasözünün Anlamı Adlı Yazımız Hakkındaki Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Bize Yazabilirsiniz.

2 yorum

  1. kısa sade beğendim, Akıllı Söylemeden Düşünür Akılsız Düşünmeden Söyler Atasözünün Anlamı ödevim vardı, Sakarya okul birincisi olarak beğendim. :)

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.