Web sitemize hoşgeldiniz, 05 Aralık 2021

Aile Büyüklerimize Karşı Görev Ve Sorumluluklarımız Nelerdir?

Bu yazımızda aile büyüklerimize karşı görev ve sorumluluklarımız nelerdir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Toplumu bir arada tutan unsur, ailedir. Aile, evlilik yoluyla akrabalık ilişkilerinin kurulması ve nesillerin devam etmesini sağlayan meşru bir yoldur. Aile olmak, iki kişinin bir araya gelerek yuva kurmasından daha çok manevi anlamda bütün değerlerin paylaşıldığı yer olmasından ileri gelir.

Ailede, sevgi ve saygı çok önemlidir. Aileyi bir arada tutan bir harç olarak sevgi ve saygı, eşler arasında ve akrabalar arasında gereklidir. Çocuklar için şefkat ve merhamet de eğitici ve öğretici olduğu ölçüde gereklidir.

Bizim toplumumuzda büyüklere saygı gösterilir. Doğal olarak bu bir aile kültürüdür. Ailelerimizde büyüklere saygı gösterilir, onların sözleri dinlenir, nasihatleri tutulur. Büyüklerin tecrübelerinden yararlanılır.

Büyüklerimiz, yaşça ve akılca büyük olan insanlardır. Hayattaki tecrübeleri özellikle aile olmak konusunda fazlasıyla bulunmaktadır.

Aile büyüklerimize karşı görev ve sorumluluklarımız bulunur. Bunlar;

*Büyüklerimize saygı duymaktır.

*Büyüklerimizin sözünü kesmemek ve sözünü dinlemektir.

*Büyüklerin verdiği bir işi tamamlamaktır.

*Büyüklerin, sağlık ve özel ihtiyaçlarıyla ilgilenmektir.

*Büyüklerin emir ve arzularını yerine getirmektir.

*Büyüklerin aile rahatını oluşturmak ve onları memnun etmektir.

Ailelerimiz birlik ve beraberlik için mutlu ve huzurlu yapan aile fertlerinin birbirlerine olan görev ve sorumluluklarıdır. Herkesin üzerine düşen bellidir. Böylece herkes sevgi ve saygı içinde duracağı yeri bildiğinde aileler daha mutlu ve daha huzurlu olmaktadır. Toplumlar da barış içinde yaşamaktadır.

Aile Büyüklerimize Karşı Görev Ve Sorumluluklarımız Nelerdir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Sefa Aslan dedi ki:

    Ödevim bitti sağ olun. yazıya katılıyorum. Çünkü Allah bize ailemize,eşlerimize,çocuklarımıza,çevremize ve insanlığa karşı sorumluluklar verdi. Buna uymalıyız.

Yorum Yaz