Ahşap Evler Hangi Bölgemizde Yaygındır Bunun Nedeni Nedir?

Bu yazımızda ahşap evler hangi bölgemizde yaygındır bunun nedeni nedir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Geçmişten günümüze barınma ihtiyacı coğrafik şartlar doğrultusunda belirlenmektedir. Coğrafik olarak şartların uygunluğu mimariye de kullanılacak malzeme olarak yansımaktadır. Yağış alan yerlerde farklı malzeme, kuraklık olan yerlerde farklı malzeme kullanılmıştır.

Barınmadaki esas amaç, korunmak, iklimden yararlanmak, tabiatı tahrip etmemek ve tabiattan istifade ederek barınmaktır. Bu nedenle çeşitli iklim bölgelerinde tabiata uygun mimari eserler ortaya çıkmıştır. Ev yapımları bu şekilde gelişmiştir.

Kuraklık olan yerlerde kerpiç, yağış alan yerlerde ahşap evler kullanılmaktadır. Ülkemizde de birçok iklim tipi görülmektedir. Yağış alan yerler, kuraklık yaşanan bölgeler vardır.

Ülkemizin yağış alan bölgelerinde ahşap evler inşa edilmiştir. Bu bölgeler Karadeniz Bölgesi, Marmara Bölgesi gibi alanlardır.

1 yorum

  1. Ahşap evlerin yaygın olduğu yerler konusunda açıkçası pek bir bilgim yoktu ama ama ödev için araştırmak zorunda kaldım iyi ki bu siteden araştırmışım severek ve öğrenerek yaptım ödevimi.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.