Ahmet Haşim Hayatı ve Eserleri Kısaca

Bu yazımızda Ahmet Haşim hayatı ve eserleri kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Ahmet Haşim, 1884 yılında Bağdat’ta doğmuştur. Babası Ahmet Hikmet, annesi Sara Hanım’dır. Ahmet Haşim, 12 yaşında öksüz kalan talihsiz bir çocuk olarak babasıyla birlikte İstanbul’a gelmiştir. İstanbul’da Numune-i Terakki Mektebi’ne kaydolmuştur. Bu okulda bir sene okuduktan sonra Mektebi Sultani’ye girmiştir.

Ahmet Haşim, okuldan mezun olduktan sonra üst düzey Fransızca bilgisiyle birçok iş yapmıştır. Reji idaresinde de çalışmıştır. 1908 yılında İzmir’de İzmir Sultanisi’nde Fransızca öğretmenliği yapmıştır. Ahmet Haşim, ilk eserlerini bu yıllarda kendi notlarında mahfuz tutmaya başlamıştır.

Ahmet Haşim, çalıştığı yıllarda rahatsızlık yaşamıştır. Yaşadığı hastalıklar nedeniyle tedavi olmak için Frankfurt’a gitmiştir. Güzel Sanatlar Mektebi’nde de öğretmenlik yaparak hayatına devam etmeye çalışmıştır. Daha sonra da Mülkiye Mektebi’nde öğretmenlik yapmaya başlamıştır.

Edebiyatı Cedide’ye tepki olarak doğan Fevri Ati grubunda bulunarak edebi çalışmalar yapamaya ciddi olarak başlamıştır. Sembolist bir şair olarak bilinmektedir. Akşam üzerine yazdığı şiirlerle öne çıkmaktadır. Serveti Fünun Dergisi’nde şiirleri ve makaleleri yayınlamaya başlanmıştır. En önemli sembolist şairlerden biri olarak Merdiven şiiriyle de akıllara kazınmıştır.

Ahmet Haşim, 4 Haziran 1933 yılında vefat etmiştir. Ahmet Haşim, Türk Edebiyatı’nda önemli şairlerden biri olarak eserleriyle günümüzde de varlığını koruyan ender şahsiyetlerden biri olarak tarihe geçmiştir. Ahmet Haşim, Piyale isimli bir şiir kitabına sahiptir.

Ahmet Haşim Hayatı ve Eserleri Kısaca Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.