Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Ekim 2020

Agnostisizm Nedir Kısaca

Bu yazımızda agnostisizm nedir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Felsefe akıl yürütme hüneridir. Yanlışlar içinde doğruyu yordama yoluyla bulmadır. Felsefi akımlar umumiyetle birbirlerini tekzip ederek doğmuştur. Her felsefi akımın bir kuramı vardır. Bu kuramlar, öğretilere dayanmaktadır. Bazı akımlar köklü bazı akımlar nev zuhur olarak ortaya atılır.

Agnostisizm de felsefi bir akımdır. Bilinemezcilik olarak bilinmektedir. Bilinemezcilik, bilginin göreceli olduğundan dolayı kesinliğinden bahsetmenin mümkün olmadığı öne süren felsefi yaklaşımdır. Agnostisizm bu bakımdan her alana indirgenebilir. Bilimsel olarak bir dayanağı yoktur.

Agnostisizm, ilahın var olup olmadığının, mahiyetinin, neden olduğunun ve evrenin nasıl meydana geldiğinin hiçbir zaman bilinemeyeceğini ortaya koyar. Bu bilinmezlik içinde, bütün bilimsel olgular göz ardı edilir.

Agnostisizm, daha çok teolojik olarak manevi bir boyutta bilinmezlikten bahseder. Bu bakımdan maddi boyuta indirgenmesi imkansızdır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Selin dedi ki:

    Agnostisizm felsefe dersinde bir türlü anlayamadım çok zorlandım ve sınavda da bu soruyu yapamadım inat ettim çalıştım ve bu yazıyla tekrar ettim ve sizin yazınız sayesinde bu konuyu da hallettim

Yorum Yaz