Afet İnan Kimdir Kısaca Hayatı

Bu yazımızda Afet İnan kimdir kısaca hayatı kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Ayşe Afet İnan, 29 Kasım 1908 yılında Selanik’te doğmuştur. İlköğretim yıllarını Eskişehir, Ankara ve Çanakkale’de tamamladıktan sonra Bursa’da Kız Öğretmen Okulu’nu bitirmiştir. 17 yaşındayken İzmir’de öğretmenlik yapmaya başlamıştır.

Atatürk ile ailesi Makedonya’da tanışmıştır. Yabancı dil eğitimi için çabalayan Afet İnan’ın ailesini ikna eden Atatürk, Afet İnan’ı Lozan’a göndererek Fransızca öğrenmesini sağlamıştır. Afet İnan, başarılı bir öğretmendir. Atatürk’ün de manevi kızı olmuştur.

Fransız Kız Lisesi’nde İstanbul’da öğrenimini sürdürür. Tarih üzerinde ihtisas yaparak belgeler alır. Tarih ve Yurt Bilgisi Öğretmeni olarak atanır. (1930)

Memleket meseleleriyle yakından ilgilenmiştir. Cumhuriyet döneminde kadın hakları ile ilgili çalışmaları Atatürk’ün arzusuyla yerine getirmiştir. Birçok konferans ve hususi toplantı icra etmiştir.

Afet İnan, Türk Tarih Kurumu’nun kuruluşunda önemli görevler üstlenmiştir. Asbaşkanlık yaptığı uzun yıllar boyunca tarihe hizmet etmiştir. Atatürk Üniversitesi Türk İnkılap Tarihi Enstitüsü’nde akademik çalışmalarına devam ederek doçent olmuştur. 1950 yılında da profesörlük unvanını almıştır.

Sosyoloji üzerinde ihtisas yapmıştır. Tarihe olan ilgisini kaybetmemiştir. Çocuk hakları üzerinde de çalışmalar yapmıştır. Tarih ve Atatürk hakkında birçok eseri bulunmaktadır. Sosyolojik olarak insan hayatlarının kadın, erkek, genç, yaşlı ve çocuk olarak üzerinde durmuştur.

8 Haziran 1985 yılında Ankara’da ölmüştür. Türk milletinin aydın şahsiyetlerinden biri olmuştur. Tarih üzerinde birçok eserlerin yayınlanmasında ve hazırlanmasında hizmet etmiştir. Afet İnan, Atatürk ile ilgili yaşadıklarını da kitaplaştırmıştır.

Afet İnan Kimdir Kısaca Hayatı Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

2 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.