Adam Etmek Deyiminin Anlamı

12281538522

Kullandığımız ana dilimiz olan Türkçe de bazı kelimeler ya da öbekleşmiş sözcük kalıpları birden çok anlama gelebilmektedir. Deyimler de bu sözcük gruplarından birisidir. Kullanıla kullanıla halk içinde kalıplaşan geçmişten günümüze kadar gelen kalıplaşmış söz öbekleridir.

İnsanlar hayatlarında belki mesleklerinden ötürü ya da toplumda bulundukları toplumsal statü gereği çevrelerindeki bazı insanların eğitilmesine ya da yetiştirilerek hayata hazırlanılmasında, belirli bir eğitim seviyesine ulaşmasında etkili olabilir. Bu durumlar için “Adam etmek” deyimi sıkça kullanılır.

Ayrıca bozulan ya da kullanılamayan bir aleti, aracı, eşyayı ya da gereci insanlar kimi zaman tamir ederler ya da onlar üzerinde değişiklik yaparlar ve kullanabilirler. Kullanılamayan nesneleri tamir edip kullanılmak anlamında da “Adam etmek” deyimi kullanılmaktadır. Yani halk arasında olumlu bir anlam taşıyan ve sıkça kullanılan bir deyim cümlesidir.

ÖRNEK:

  • Onu doğurdum, büyüttü, okuttum, adam ettim de yine kıymetim bilinmedi.
  • Şu arabayı adam edebilirsem akşam gezmeye gidebiliriz.

Adam Etmek Deyiminin Anlamı ve Cümle Örneğimiz Hakkındaki Yorumlarınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bizlere Yazabilirsiniz. 

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.