Web sitemize hoşgeldiniz, 04 Mart 2021

Aç Ayı Oynamaz Atasözünün Anlamı Ve Hikayesi

Bu yazımızda aç ayı oynamaz atasözünün anlamı ve hikayesi kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Atasözleri zaman içinde atalarımızın engin tecrübelerinden ve derin gözlem yeteneklerinden ortaya çıkarak ağızdan ağza nesilden nesle aktarılarak sonradan yazıya geçirilip günümüze kadar gelmiştir. Her atasözünün olmasa da bazı atasözlerinin ortaya çıkışında hikayeler rivayet edilir.

Aç ayı oynamaz atasözünün anlamı ve hikayesi şu şekildedir:

Anlamı;

Birisinden bir şey bekliyorsanız ilk önce ihtiyaçlarını karşılamanız gerekmektedir.

Hikayesi;

Ormanda odun kesmek için uygun ağaç arayan bir genç, bir yavru ayıyla karşılaşır. Bu yavru ayı kaybolmuştur. Ona acır, eve götürür. Yedirir, içirir, büyütür, besler, iyileştirir. Bununla beraber ayı kendine geldikçe vahşi doğası gereği hareketlenir.

Ayı evi ocağı yıkmaya başlar. Genç ayıyı satmaya karar verir. Çarşıya götürür. Bir kafeste tutar. Bir müşteri gelir. Satın alacağım ama oynar mı diye sorar. Genç oynar der. Adam, oynaşında göreyim der, Genç düşünür cevap verir. Karnını doyurduktan sonra oynayabilir, aç ayı oynamaz, der.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. ZEYNEP SUDE dedi ki:

  Bana çok yardım ettiniz teşekkür ederim başka hiçbir sitede yok sdce sizin sitenizde buldum çok ama çok teşekkür ederim…

 2. melis dedi ki:

  benim şahsen hoşuma gitti, ev ödevim hemen bitti, eline sağlık hazırlayanların. beğenmeyen varsa kesin zekasında sorun vardır.

 3. isimsiz dedi ki:

  su içene yılan bile dokunmazın öyküsünün çok güzel anlatmıştınız hikaye olarak değil öykü olarak başlıkta öykü yazıyor ama anlamı ile hikayesi yaaaa

  1. merve dedi ki:

   bu yazı fazlasıyla işime yaradı hazırlayanların emeğine sağlık teşekkür ederim.

  2. İyi insan dedi ki:

   Ev ödevimi bunun sayesinde beş dakikada tamamladım

 4. ............ dedi ki:

  Çok güzel

 5. günay dedi ki:

  Aç ayı oynamaz atasözünün hikayesi hiç bir sitede bulamadım ya çok uzun ya da hiç yok. Bana nasıl büyük yardım ettiniz anlatamam çok ama çok sağolun.

Yorum Yaz