8. Sınıf Türkçe Çalışma Kitabı 6. Tema Doğa ve Evren Hazırlık Cevapları Dörtel Yayınları 141

8. Sınıf Türkçe Öğrenci Çalışma Kitabı Dörtel Yayınları Sayfa 141 6. Tema Doğa ve Evren Hazırlık Soruları ve Cevapları

Bu hazırlık soruları sayesinde içinde yaşadığımız doğa ve evren konusuna hazırlık yaparak öğrenmeye de kendinizi hazırlamış olacaksınız.

TEMAYA HAZIRLIK

8. Sınıf Dörtel Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Sayfa 141 Cevabı

Kuraklık tehlikesinin nedenleri nelerdir? Araştırınız.

 • Cevap: Kuraklık olduğu zaman tarım faaliyetleri yapılmaz ve toprak kayması olaylarının riski daha da artar.

Doğayı ve çevreyi korumak için ne tür önlemler alınabilir? Araştırınız.

 • Cevap: Ağaçlandırmalar yapmalıyız ve çevremize özellikle doğada kaybolmayan maddeler başta olmak üzere çöp atmamalıyız.

“Doğa ve Evren” konusunu işleyen bir slogan hazırlayınız.

 • Cevap: DOĞANI KORU, EVRENE İYİLİK YAP!

Gazetelerden doğa olayları, çevrenin korunması, doğadaki fiziksel değişiklikler, gezegenler, uzay vb. konularda çıkan haberleri derleyiniz.

 • Cevap60 haneli Çukurören Köyü’nde oturanlar, 45 kilomtere uzaklıktaki Karadere mevkiinden Bolu’ya içme suyu sağlayacak Çele Barajı’nın köye yapılacak olmasına tepki gösterdi. Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü ile Bolu Belediyesi işbirliğinde yapılması planlanan Çele Barajı ile arazilerinin su altında kalacağını savunan köylüler, iş makinelerinin geçiş yapacağı yolda nöbet tutmaya başladı.

  Köylüler, Bezirgan mevkii olarak belirlenen baraj inşaatının daha sonra köye daha yakın olan Hızardere mevkiine yapılmasının kararlaştırıldığını, buna izin vermeyeceklerini söyledi. Köylülerin nöbet tuttuğu alanda jandarma da önlem aldı.
  Köy Muhtarı İbrahim Öztürk, bölgede bulunan 14 köy muhtarının imza toplayarak proje yerinin değiştirilmesine karşı çıktıklarını söyledi.

  Öztürk, şöyle konuştu: “Biz burada Çele Barajı’na engel olmaya çalışmıyoruz. Burada zemin çalışmaları yapılıp olumsuz rapor çıkmasına rağmen hala burada çalışma yapıyorlar. Biz burada ne arandığını merak ediyoruz. Aşağıdaki bir kümes yüzünden köyümüz mağdur oluyor. Bir kümes için 60 hane dikkate alınmıyor. Arazilerimiz, mezarlıklarımız, köyümüz sular altında kalacak. Şu ana kadar hiçbir bildiri yapılmadı. Biz hep ne yapılacağını güvenlik güçlerinden öğreniyoruz. Bana devamlı jandarma bilgi veriyor. Bize ‘Olay yaratmayın’ diyorlar. Biz burada sonuna kadar mücadelemizi sürdüreceğiz. Burada baraj yapılacaksa Bezirgan’da yapılmasını istiyoruz. Bizim amacımız barajın yapılmaması değil.”
  Köylüler, taleplerine yerine getirilene kadar eylemlerini sürdüreceklerini söyledi.

• Aşağıdaki görselleri inceleyiniz. Görsellerin sizde uyandırdığı duygu ve düşünceleri altlarındaki noktalı yerlere yazınız.

 1. Resim: Kuraklığı anlatıyor olabilir.
 2. Resim: Çöl iklimi anlatılıyor olabilir.
 3. Resim: Sulama yöntemi anlatılmıştır.
 4. Resim: Verimli topraklar anlatılmaktadır.

5 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.