Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Haziran 2021

8. Sınıf İnkılap Tarihi Çalışma Kitabı İkinci Dünya Savaşı’nın Türkiye’ye Etkileri Cevapları Top Yayınları 108

8. Sınıf İnkılap Tarihi Öğrenci Çalışma Kitabı Top Yayınları Sayfa 108 7. Ünite Atatürk’ten Sonra Türkiye İkinci Dünya Savaşı ve Sonrası İkinci Dünya Savaşı’nın Türkiye’ye Etkileri Etkinlik Soruları ve Cevapları

Bu etkinliği yaparken aynı zamanda İkinci Dünya Savaşı’nın Türkiye’ye ekonomik etkilerini beyin fırtınası yaparak öğrenmiş ve kavramış olacaksınız.

İKİNCİ DÜNYA SAVAŞI’NIN TÜRKİYE’YE ETKİLERİ

8. Sınıf Top Yayıncılık İnkılap Tarihi Çalışma Kitabı Sayfa 108 Cevabı

Türkiye İkinci Dünya Savaşı sırasında tarafsız kaldı. Ancak savaş tehlikesi nedeniyle de çeşitli önlemler aldı. Bir milyona yakın kişi silah altına alındı. Bu duruma bağlı olarak üretici nüfus azalırken tüketici nüfusta artış gerçekleşti. Ülke ekonomisi de bu durumdan etkilendi.

Yukarıdaki tabloları inceleyerek İkinci Dünya Savaşı’nın Türk ekonomisine etkilerini değerlendirerek aşağıdaki bölüme yazınız.

 • Cevap: İkinci Dünya Savaşı sırasında Türkiye, tarafsız kalmaya çalışsa da bu savaştan askeri ve ekonomik alanda ciddi kayıplar almıştır. Öyle ki; üretici kesimin daralarak tüketici nüfusun artması sonucunda ülkede kaynak sıkıntısı yaşanmaya başlamıştır ve nüfusun neredeyse tamamı hazır kaynakları tüketmeye başlamıştır. Bu durum da ülkenin büyük oranda ekonomik sıkıntıya düşmesine neden olmuştur.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Jckcl dedi ki:

  Çok güzel

 2. jale dedi ki:

  yazıyı çok beğendin puanım 10 üzerinden on, inkılap ödevimi kısaca istemiştim :) tam da istediğim gibi, okulun en güzel ve çalışkan kızı olarak beğendim, tembellere kapak olsun.

 3. İsimsiz dedi ki:

  İyi güzel hoş

 4. gamze dedi ki:

  ben açıkçası beğendim, kısa ve özenle hazırlanmış, emeği geçenlere teşekkürler, hem çok zeki hem de çalışkan biri olarak herkese öneririm. :)

Yorum Yaz