Web sitemize hoşgeldiniz, 19 Nisan 2021

8. Sınıf İnkılap Tarihi Çalışma Kitabı Cumhuriyet Şehidi Cevapları Top Yayınları 59

8. Sınıf İnkılap Tarihi Öğrenci Çalışma Kitabı Top Yayınları Sayfa 59 4. Ünite Çağdaş Türkiye Yolunda Adımlar Cumhuriyet Şehidi Etkinlik Metni Soruları ve Cevapları

Cumhuriyet Şehidi olarak nitelendirilen öğretmen Asteğmen Kubilay’ı bu etkinlik de öğrenirken aynı zamanda Menemen olayı ile de ilişkilendirerek kavramış olacaksınız.

CUMHURİYET ŞEHİDİ

8. Sınıf Top Yayıncılık İnkılap Tarihi Çalışma Kitabı Sayfa 59 Cevabı

“Büyük ordunun genç subayı ve Cumhuriyet’in ülkücü öğretmenler topluluğunun değerli üyesi Kubilay’ın temiz kanı ile Cumhuriyet yaşama yeteneğini tazelemiş ve güçlendirmiş olacaktır.”
Mustafa Kemal Atatürk (Yükseköğretim Kurulu, 2010: 284)

İzmir’in Menemen ilçesinde çıkan ayaklanmayı ve bu ayaklanma sonucu Asteğmen Kubilay’ın şehit edilmesi olayını araştırınız. Ayaklanmanın nedenlerini ve sonuçlarını çağdaş Cumhuriyet ve laik toplum düzeni açısından değerlendirerek aşağıdaki bölüme yazınız.

 • Cevap: Tarih sahnesinde görülen bir çok ayaklanma gibi Menemen ayaklanması da yapılan inkılaplara ve yeniliklere karşı çıkmak amacı ile yapılmış olan bir ayaklanmadır. İzmir’in Menemen ilçesinde çıktığı için adı “Menemen ayaklanması” olarak tarihe geçmiştir.

Çok partili hayata geçiş döneminde Serbest Cumhuriyet Fırkasının kapatılması ile Cumhuriyet yönetimini reddeden bir kesim Menemen ayaklanmasını çıkartmıştır. Bu ayaklanmayı bastırmak için giden öğretmen Asteğmen Kubilay şehit düşmüştür. Bu ayaklanma sonucunda ülkenin henüz çok partili bir siyasal hayata hazır olmadığı anlaşılırken aynı zamanda Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları yenilikler yaparken daha dikkatli olmaları gerektiğini anlamışlardır aksi takdirde ise ülke içinde ciddi karışıklıklar meydana geleceğini görmüşlerdir. Dolayısıyla da Menemen ayaklanmasını çıkaranlar için çağdaş cumhuriyet rejimini istemeyen bağnaz kişiler olduğunu söylemek mümkündür. Bu süreç yavaşlamış olsa da uzun bir süre sonra tüm bu ayaklanmalara rağmen çok partili hayata geçiş zor da olsa sağlanmıştır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. mahmut tuncer dedi ki:

  çok uzun olmüş keşke kısa olsaydı neden böle yaptın

 2. Anonim dedi ki:

  güzel ama çok uzun biraz daha kısa olmalıydı

 3. Mağdur kız dedi ki:

  Allah bizim hocanın belsini vermiye ya odev yapmaktan soldum gençliğimi elimden aldılarrr

  1. Anonim dedi ki:

   Irem senmisin

 4. Sevda ezgi dedi ki:

  Çok uzun ya daha kısası yokmu

 5. ayşe ece dedi ki:

  çok uzun keşke biraz daha kısa olsa

 6. Anonim dedi ki:

  Baya İYİİ çok teşekkürler

 7. Anonim dedi ki:

  bence çok güzel bir sitee

 8. Stcc dedi ki:

  Çok uzun yaa

 9. semiha dedi ki:

  Çok güzel bir site

 10. 112 robot dedi ki:

  cok iyi oldu. tesekkurler.

 11. gfdfrdew dedi ki:

  çok iyi oldu

Yorum Yaz