8. Sınıf İnkılap Tarihi Çalışma Gerçek Kurtuluşa Giden Yol Maarif Kongresi Cevapları Top Yayınları 38

8. Sınıf İnkılap Tarihi Öğrenci Çalışma Kitabı Top Yayınları Sayfa 38 3. Ünite Ya İstiklal Ya Ölüm Gerçek Kurtuluşa Giden Yol Maarif Kongresi Etkinlik Soruları ve Cevapları

Bu etkinlik kapsamında Mustafa Kemal’in Kurtuluş Savaşı döneminden alınan konuşma kesitlerini yorumlayarak eğitim ve cahillik konusundaki düşüncelerinin çıkarımlarını yapacaksınız.

Gerçek Kurtuluşa Giden Yol Maarif Kongresi

8. Sınıf Top Yayıncılık İnkılap Tarihi Çalışma Kitabı Sayfa 38 Cevabı

A. Mustafa Kemal’in, Kurtuluş Savaşı’nın önemli bir aşamasında ertelenmek istenen Maarif Kongresi ile ilgili aşağıdaki düşüncesini yorumlayarak altında yer alan boşluğa yazınız.

“Cahillikle, ilkellikle savaş, düşmanla savaştan daha az önemli değildir. Toplantıya katılacağım
ve konuşacağım.”

  • Cevap: Bu sözünde Mustafa Kemal Atatürk, cahillikle baş etmenin düşmanla savaşmaktan daha zor olduğunu ve cahilliğin daha büyük bir sorun olduğunu vurgulamıştır. Bu düşüncesini halka anlatmak için de Maarif Kongresine katılacağını ifade etmiştir.

B. Mustafa Kemal’in, Maarif Kongresi’nde yaptığı konuşmadan yapılan alıntıyı göz önüne alarak geri kalmışlıktan kurtulmak için nasıl bir eğitim programı uygulanması gerektiğini alıntının altında verilen boşluğa yazınız.

“Millî eğitim programı derken hurafelerden, yabancı fikirlerden, Doğu’dan ve Batı’dan gelebilen bütün tesirlerden uzak, tarihî ve millî karakterimize uygun bir kültürü kastediyorum…” (Özakman, 2005: 184)

  • Cevap: Geri kalmışlıktan kurtulmak için Mustafa Kemal, öncelikle hurafe düşüncelerden ve Avrupa ülkelerinin fikirlerinden uzak durulması gerektiğini kendi kültürümüzü ve tarihimizi yansıtan özgün bir eğitim programının oluşturulması gerektiğini ifade etmiştir. Ayrıca bu eğitim programının Doğu ve Batı ülkelerinin etkisinden uzak tutulması gerektiğini, bu etkilerin bizim kültürümüze ve eğitim sistemimize zarar vereceğini ifade etmiştir.

51 yorum

  1. Birbirinize laf atmayı kesin çünkü herkez görüyor yani rezil olmak istemiyorsanız(ya da istiyorsanız)siz bilirsiniz… burası mesajlaşma sitesi değil haberiniz olsun.

  2. Fıssolat akkılı olun gerizekalılar size bir hikaye anlatiyim dunyanin en yzun hikayesi bir gun bi afam varmis eve gutmis veee hikaye bitti idte siz de boylesinizzz cook kusa basitsinuzz oysaki ben buraya odevlerimi kontrool etmek icinn girerken soz de odev yapamak ucin.giriyorsunuzz gerizekklerr

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.