6. Sınıf Sosyal Bilgiler Öğrenci Ders Kitabı Sevgi Yayınları 65, 66

Işık Doğudan Yükselir derken doğuda kurulan medeniyetlerin insanlık adına yararlı katkılar ortaya koyduğu anlaşılmaktadır. Doğu medeniyetlerine bakıldığında İslam ağırlıklı olarak din merkezli eğitim, kültür, sanat, sağlık, mimari gibi değerlerin şekillendiği görülmektedir. Doğu medeniyetlerinde insana insan olduğu için değer verilir. İnsan hakları ve hayvan hakları, çevre haklarıyla ortak bir şekilde değerlendirilir. Doğu bu bakımdan birçok insan yetiştirmiştir.

6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Işık Doğudan Yükselir Cevapları

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Öğrenci Ders Kitabı Sevgi Yayınları 3. Ünite İpek Yolunda Türkler Sayfa 65, 66 Işık Doğudan Yükselir Etkinlik Soruları ve Cevapları

Işık Doğudan Yükselir

6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 65 Cevabı

İpek Yolu hangi nedenden dolayı böyle adlandırılmıştır? Öğreniniz.

  • Cevapİpek Yolu’nda daha çok ipek ticareti yapıldığı için İpek Yolu adını almıştır. En kadim ticaret yollarından biri olarak faaliyet göstermektedir. İstanbul’un fethinden sonra Osmanlı Devleti’nin hakimiyeti altına geçmiştir.

Evinizde ya da çevrenizde ipekten yapılmış hangi ürünler var? Örneklendiriniz.

  • Cevapİpekten gömlekler, eşarplar, bluzler, masa örtüleri, koltuk örtüleri, ipek kumaş olarak nevresimler de bulunmaktadır. Daha çok kadınlara ait elbiseler bulunmaktadır.

Fotoğraf 3.8’i inceleyerek ipekli ürünlerin nasıl üretildiğini açıklayınız.

  • CevapLarvalar tırtıl oluyor. Tırtıllar koza örerek kendini içine hapsediyor. Kozalar toplanıyor. Kaynatılıp yumuşatılıyor. Tek tek ayrılıp birleştirilerek ipek ip üretimi ve kumaş üretimi gerçekleştiriliyor.

Ülkemizin hangi yörelerinde ipek böcekçiliği yapılmaktadır? Araştırınız.

  • CevapÜlkemizde en çok Marmara Bölgesi’nde ipek böcekçiliği yapılmaktadır. Bursa’da yaygın olarak yağılan ipek böcekçiliği sayesinde ipek kumaş üretimi de gerçekleştirilmekte ithalat ve ihracat da bu piyasadan kontrol edilmektedir.

6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 66 Cevabı

Açıklamalardan yararlanarak İpek Yolu’nun toplumlar arasındaki siyasal rolü hakkında neler söyleyebilirsiniz? Açıklayınız.

  • CevapTarih boyunca ticari yollar üzerinde hakimiyet oluşturan devletler, dünya devletleri arasında en güçlü konuma yükselmişlerdir. İstanbul’un fethinden sonra İpek Yolu’nun Osmanlı Devleti hakimiyetine geçmesi de Osmanlı siyasi gücünün artmasına nedne olmuştur.

Çin’den yola çıkan bir tüccar olsaydınız Avrupa’ya yolculuk ederken sırasıyla nerelerden geçerdiniz? Temsilî harita 3.1’den ve atlaslarınızdaki Orta Asya fiziki haritasından yararlanarak söyleyiniz.

  • CevapÇin – Hotan – Yerkent – Kaşgar – Semerkant – Buhara – Mohv – Bağdat – Tebriz – Erzurum – Trabzon – Ankara şehirlerinden geçilmektedir. Böylece Avrupa kıtasına ulaşılır.

10 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.