Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Haziran 2018

23 Nisan ile İlgili Yazı

Bu yazımızda 23 nisanın anlam ve önemi ile ilgili yazı aktaracağız.

23 Nisan ile ilgili yazı

23 Nisan’ın ülkemizde ve dünyadaki pek çok ülkede anlamı büyüktür. Kurtuluş Savaşının yapıldığı yıllarda meclisin açıldığı günü Atatürk çocuklara armağan etmiştir. Bu günün tam olarak ası 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’dır. Ülkemizde bugün çocuklara ait olduğu için okullar ve resmi kurumlar da tatil edilmiştir. Aynı zamanda Türkiye ile birlikte Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde de 23 Nisan günü resmi tatil olarak kabul edilmiştir.

Çocukların da resmi olarak kabul edilmiş bir günü olmasını isteyen Atatürk 1927 yılında bu günü Çocuk Bayramı olarak ilan etmiş ve çocuklara armağan etmiştir. Bu tarihten önceki 23 Nisan günler 23 Nisan Milli Bayramı olarak kutlanmıştır. 1927’den bugüne kadar da çocukların olan bugün yine çocuklar tarafından kutlanmıştır.

Aslında 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak son adını 1980 darbesi döneminde alan bayramda çetin Kurtuluş Savaşı sırasında ailelerini kaybeden acılı çocukların gönlünün hoş tutulması ve teselli bulmaları amaçlanmıştır. Çocuklar 23 Nisanı kutlarken gösteriler, şiirler, oyunlar ile eğlenir ve hoşça vakit geçirirler, 23 Nisan’da sınıflarını süslerler.

23 Nisan ile İlgili Yazı Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. remzi dedi ki:

  Teşekkürler. 23 nisan ile ilgili yazı kısa ve özet tam istediğim gibi güzel yazılmış, yorumuma katılan olur olmaz ama daha iyisi yok. :)

 2. Berrak dedi ki:

  Çok iyi ya 23 nisan hakkında yazı lazımdı bana da öğretmen beğendi ve 100 verdi.

 3. Serra dedi ki:

  Çok güzel birkaç dakika önce yazmaya başladım şimdi de bitirdim yani tavsiye ederim

 4. Filiz dedi ki:

  Öğretmen ödev vermişti 23 nisan hakkında yazı istedi ve bunu çok beğendi. 23 Nisan Milli Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı sınıfta kutluyoruz bayraklar asacağız.

Yorum Yaz