Web sitemize hoşgeldiniz, 13 Kasım 2018

23 Nisan 1920’de Ne Olmuştur?

Bu yazımızda 23 Nisan 1920’de ne olmuştur kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Birinci Dünya Savaşı’nın ardından düşman devletler savaşın sonucundan memnun olmayınca yeniden bir işgal hareketi başlattılar. Anadolu üzerinde küçük devletlerin kurularak parçalanması hedefler arasındaydı.

Bu girişimler Milli Mücadele’nin başlamasına neden olmuştu. 1919 – 1922 yılları arasında devam eden Milli Mücadele birçok savaşın yaşanmasına neden olmuştur. Halkımız yerel kuvvetler oluşturarak vatanı müdafaa etmiştir.

Milli Mücadele döneminde İstanbul hükümeti ve Ankara Hükümeti bulunmaktaydı. Ankara Hükümeti, Milli Mücadele’nin devam etmesi için Ankara’da meclis kurmuştur. Büyük Millet Meclisi’nin kurulması 23 Nisan 1920’de gerçekleşmiştir.

23 Nisan 1920’de kurulan Büyük Millet Meclisi ile ulusal egemenlik anlayışı pekişmiştir. Milli Mücadele sürdürülmüştür. Yeni kurulacak devletin temelleri atılmıştır. Saltanat kaldırılmıştır. Cumhuriyet ilan edilmiştir. Hilafet kaldırılmıştır. Türkiye Büyük Millet Meclisi, ulusal egemenliğin kayıtsız şartsız milletin olduğunun tek dayanağı kabul edilmiştir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. mustafa sami petek dedi ki:

  siteye teşekkürler hep buradan bakıyorum, kısa ve umduğum gibi güzel olmuş yıldızlı beğendim, bu arada okulun hem en güzel ve hem de en çalışkan öğrencisiyim, okuyanlara kapak olsun. :)

 2. seray dedi ki:

  23 Nisan TBMM açıldı, millet artık egemen oldu ülkemizde.

  1. feride dedi ki:

   doğru demişsin. :)

   1. Anonim dedi ki:

    Kesin dogru demis

 3. yenisafak dedi ki:

  Sosyal kitabındaki soruyu yazmışlar 23 Nisan 1920’de Ne Oldu diye ama daha kısa olsa güzel olurdu.

Yorum Yaz