Web sitemize hoşgeldiniz, 23 Temmuz 2021

1924 Anayasası Ne Zaman Ve Neden Kabul Edildi?

Bu yazımızda 1924 anayasası ne zaman ve neden kabul edildi kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Birinci Dünya Savaşı’nın ardından Anadolu üzerine ikinci bir işgal girişimine karşı Milli Mücadele yılları başlamıştır. Anadolu üzerinde birçok cemiyet farklı coğrafyalarda yeni devletler kurmak için kalkışmalarda bulunmuştur.

Kuvayı Milliye, yerel imkan ve kuvvetlerle çocuk, kadın, ihtiyar olarak vatan müdafaasında bulunmuştur. 15 Mayıs’ta Yunan askeri İzmir’e çıkmıştır. 19 Mayıs’ta Mustafa Kemal Samsun’a çıkmıştır. Milli Mücadele 1919 – 1922 yılları arasında sürmüştür.

Bu yıllar içinde 19 Mayıs 1919’da başlayan süreç 23 Nisan 1920’de Ankara’da Büyük Millet Meclisi’nin kurulmasıyla bir ivme kazanmıştır. Ankara Hükümeti, İstanbul Hükümeti’ne karşı kurulmuştur. Ankara Hükümeti ertesi yıl saltanatın kaldırılmasıyla birlikte 1921 Anayasası’nı yapmıştır.

1921 Anayasası, bir geçiş anayasası olarak kuvvetler birliğine ve vatanın müdafaasına dayanan birliğe dayanıyordu. Milli Mücadele’nin sonuçlanmasının ardından cumhuriyet ilan edilmiştir.

Cumhuriyetin ilan edilmesi 29 Ekim 1923’tür. Bu tarihten itibaren Türkiye Cumhuriyeti Devleti kurulmuştur. İkinci meclis oluşturulmuştur. Saltanatta kaldırılmışken yeni bir anayasa yapma gereği ortaya çıkmıştır.

20 Nisan 1924’te anayasa yapılmıştır. Bu anayasa cumhuriyetin ihtiyaçlarına ve meclisin yeniden yapılanmasına, hilafetin kaldırılmasına ve eğitim sisteminin değişmesine imkan tanımıştır. Cumhuriyet rejimine uygun bir yapıya geçmek için çeşitli düzenlemeler yapılarak uzun yıllar kullanılmıştır.

1924 Anayasası’na uzun yıllar boyunca birçok ekleme yapılmıştır. Mesela laiklik 1937’de anayasaya girmiştir. Anayasa 1961 yılına kadar kullanılmıştır. 1924 Anayasası kurucu meclis tarafından değil, ikinci meclis tarafından düzenlenmiştir.

1924 Anayasası Ne Zaman Ve Neden Kabul Edildi Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. İsminaz dedi ki:

    1924 anayasasının neden kabul edildiğini derste pek anlayamamıştım. Ama yazınız sayesinde çok güzel bir tekrar yapmış oldum. Emeğinize sağlık.

Yorum Yaz