19 Mayıs 1919’da Ne Oldu Kısaca

Bu yazımızda 19 Mayıs 1919’da ne oldu kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Birinci Dünya Savaşı’nın ardında emellerine ulaşamayan düşman devletler, ikinci bir işgal girişimi için Anadolu’nun üzerine küçük devletleri salarak harekete geçmişlerdir.

15 Mayıs 1919’da Yunan, İzmir’e çıkmıştır. Milli Mücadele’nin örgütlenmesi için de İstanbul’dan deniz yoluyla Karadeniz üzerinden hareketle Samsun’a doğru yolan çıkan Mustafa Kemal, 3 – 4 günlük yolculuğun ardından 19 Mayıs 1919’da Samsun’a varmıştır.

19 Mayıs 1919’da Mustafa Kemal, Samsun’a çıkarak, Milli Mücadele’nin örgütlenmesi için çalışmalar yapmaya başlamıştır. Amasya’da genelge yayınlayarak milletin azim ve kararlığından bahsetmiş ve vatanın bölünmez bütünlüğünü dile getirmiştir.

19 Mayıs, cumhuriyet tarihi için de bir dönüm noktası olmuştur. Yaklaşık bir sene sonra meclis kurulmuştur. Ondan kısa bir süre sonra da saltanat kaldırılmıştır. Yeni devletin kurulması için de cumhuriyet ilan edilmiştir.

7 yorum

  1. Kime sormuş saltanatı kaldırırken neden padişah ın yanında olmamış bu düpe düz askeri darbe olmuş bunlarıda açıklasanıza bunları neden ilkokul kitaplarına girmediniz

    • Kime mi sormuş? Millete sormuş millete!!! Padişah dediğin İngiliz gemisiyle kendini zor kurtaran korkağa mı soracaktı? Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir! diyerek halkını her konuda kararlarını alması için cumhuriyeti kurmuş. Kendisi padişah olabilecekken, halkını en önde tutan böyle bir insanı rahmetle anıyorum. Neredeyse 100 sene olmuş cumhuriyet kurulalı, kime sormuş diyorsun. Çok meraklıysan arap ülkelerine yerleş orada el etek öpersin.

  2. 19 Mayıs’ta ne oldu sorusuna bence çok güzel cevap verilmiş. Kısaca baştan sağma cevap vermek yerine sorunun cevabını açıklamışsınız ve güzel bir iş çıkarmışsınız.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.