10 Tane Atasözü ve Anlamı Kısa

c20

Bu yazımızda 10 tane atasözü ve anlamı kısa kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Atasözleri kuşaktan kuşağa aktarılan, nasihat edici ve ders verici sözlerdir. Atalarımızın engin tecrübelerinden ve derin gözlem yeteneklerinden çıkan sonuçların sözlü ve veciz bir şekilde ifade ediliş biçimleridir. Eğitici ve öğreticidir.

 

Sakla samanı gelir zamanı: En ufak değersiz görülen şeylerin bile kıymetli olabileceği bir zamanın geleceğinden ve tedbirli, uyanık olmak gerektiğinden bahseden atasözüdür.

Kaz gelecek yerden tavuk esirgenmez: Daha büyük gelirlerin sağlanacağı işlerde bazı değerli şeyleri elden çıkarıp yatırım yapmak gerektiğini bildiren atasözüdür.

Komşusu açken tok yatan bizden değildir: Paylaşmanın, yardımlaşmanın, dayanışmanın önemini anlatan bir sözdür. Peygamber hadisi olarak bilinir. Yerleşik bir hal alarak kültür dokusuna katılmıştır.

Ağaç yaşken eğilir: Özellikle kişilerin eğitilmesinde ve kişilere bazı şeylerin öğretilmesinde bir zamanın olduğundan bahseden ve o zamanın hassasiyetine dikkat çeken bir atasözüdür.

Besle kargayı oysun gözünü: Emek verilen kişilerin önünde sonunda kendi öz benliklerine uygun olarak nankörlük edebileceğini haber veren atasözüdür.

Damlaya damlaya göl olur: Tasarruf etmenin ve biriktirmenin önemini anlatan atasözüdür.

Akıllı köprüyü buluncaya kadar deli suyu geçermiş: Bazı şeyler için akılcı ve mantıklı davranmak yerine uyanık olmak gerektiğini anlatan atasözüdür.

Sora sora Bağdat bulunur: Soru sormayı teşvik eden ve cesaret ve özgüveni aşılayan bir atasözüdür.

Akılsız başın cezasını ayaklar çeker: Önceden düşünülmesi gereken şeylerin ihmalinde kişilerin cezalarını kendileri çekeceklerini haber veren atasözüdür.

Ayağını yorganına göre uzat: Tutumlu olmalı ve elindekiyle yetinmeyi öğütleyen atasözüdür.

10 Tane Atasözü Ve Anlamı Kısa Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

17 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.