Web sitemize hoşgeldiniz, 05 Aralık 2021

1 Mayıs İşçi Bayramı İle İlgili Yazı Kısa

Bu yazımızda 1 Mayıs işçi bayramı ile ilgili yazı kısa kısaca olarak bilgi aktaracağız.

1 Mayıs, İşçi ve emekçi Bayramı olarak dünya genelinde kutlanmaktadır. İlk olarak 1856 yılında Avustralyalı işçilerin işçi hakları için yaptığı protestolar nedeniyle 1 Mayıs bir anlam kazanmıştır. Melbourne şehrinde meydana gelen protesto ve yürüyüşler işçi ve emekçi haklarını gündeme getirmiştir.

Aradan otuz yıl geçtikten sonra 1886’da Amerika Birleşik Devletleri’nde işçi olarak çalışan her ırktan insan işçi hakları kapsamında çalışma saatlerinin düşürülmesi ve insani boyutlarda çalışmanın sağlanması için gösteriler düzenlemişlerdir.

Dünya genelinde 1 Mayıs günlerinde gerçekleşen bu olaylar, işçi ve emekçi haklarının korunması gerekliliğini gözler önüne sermiştir. Sömürü düzenin insanları daha fazla kullanmaması ve insanların özlük haklarına sahip olması için işçiler ayaklanmalar yapmıştır.

Ülkemizde de yakın bir tarihte bayram olarak kutlanmasına karar verilmiştir. 1 Mayıs, 2009 tarihinde İşçi ve Emekçi Bayramı olarak resmi tatil ilan edilmiştir. Her yıl 1 Mayıs, İşçi ve Emekçi Bayramı olarak kutlanmaktadır.

İşçilik ve emekçilik bizim toplumumuzda da değer gören kavramlardır. Çalışkan bir toplum olarak işçiye ve emekçiye saygı duyarız. Tarım, hayvancılık ve ticaret ülkemizde geleneksel olarak bizatihi gelişmiştir. Bunda işçilik ve emekçi olma özellikleri oldukça ön plandadır.

Dünyada en fazla çalışan nüfuslardan biri de Türkiye’dedir. Türkiye, gerçek anlamda emekçi bir milletten oluşmaktadır. Yılmadan, usanmadan bir mecburiyet ve mesuliyet içinde çalışan işçiler, 1 Mayıs’ı hak etmektedir.

1 Mayıs İşçi Bayramı İle İlgili Yazı Kısa Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. derya dedi ki:

    kim hazırlamışsa eline sağlık, 1 mayısla ilgili yazı kısa ve istediğim gibi güzel olmuş teşekkür ediyorum size, okulun en güzel ve en çalışkan öğrencisi olarak. :)

  2. meryem dedi ki:

    ayn bende de proje ödevi var hemde bugün :D

  3. samet dedi ki:

    1 mayıs işçi bayramı hakkında proje ödevimde kullanacağım bu yazıyı teşekkürler. iyi olmuş.

Yorum Yaz