Yumurtanın İçinde Hangi Vitaminler Vardır

İnsanlar, yaşamlarını devam ettirebilmek için öncelikle beslenme ihtiyaçlarını gidermek durumundadırlar. Bazı besinler vitamin ve protein açısından oldukça önemli ve faydalıdır. Mesela; yumurtanın içindeki vitaminler insanların vücuduna oldukça faydalı ve sağlıklıdır.

yumurta-450x300Yumurta, insan beslenmesinde en az anne sütü kadar önemli bir besin kaynağıdır. Bu besin kaynağının içinde insan vücudu için gerekli olan ve dışarıdan alınması gerekli olan elzem amino asitler bulunmaktadır ve yumurta sayesinde vücudun %93.7 oranında protein ihtiyacı giderilmektedir.

Örnek protein kaynağı olan yumurtada bol miktarda A, D, E ve B vitaminleri bulunmaktadır. İçerisindeki A vitamini gözlerin görme oranını yükseltirken, D vitamini vücuttaki kalsiyum ihtiyacını giderir. Yumurtadaki D vitamini, insan vücudundaki kalsiyum ihtiyacını gideren sayılı besinlerden birisidir. E vitamini, antioksidan içerir bu da vücudu dış çevreden gelen tehditleri engeller. B grubu vitaminler ise vücuttaki bazı besinleri enerjiye dönüştürür ve böylece vücudun enerji ihtiyacını sağlar.

Ayrıca yumurta, riboflavin yani B2 vitamini açısından oldukça önemlidir. Bu besinde bulunan kolin ise beyin fonksiyonlarının sağlıklı bir şekilde işlenmesi için önemlidir.

Yumurtanın İçinde Neler Var Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.