Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Haziran 2018

Ankara Milli Kütüphane Hakkında Bilgi

Ankara’nın Yenişehir semti Namık Kemal mahallesinde kurulmuş olan Milli Kütüphane hakkında bilgiler vermek amacıyla sizlere bu yazıyı hazırladık.

fft99_mf2943078Ankara Milli Kütüphane’nin Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde 1946 senesinde kurulma çalışmaları başlamıştır. Resmi olarak 16 Ağustos 1946 gününde açılan ve 1951 senesinde MEB’e bağlı ancak kendi içinde bağımsız olarak işlevlerini yürütmeye başlayan bu kurum, günümüzde 250.000’i aşkın kaynak sayısı ile ülkemizin en önemli kütüphanesi konumuna gelmiştir. Bu kaynaklar arasında yerli, yabancı ve eski el yazmaları olarak oluşturan eserler de bulunmaktadır. Ayrıca bu kütüphanede çeşitli dergi yayınlarının koleksiyonları da yer almaktadır.

Ankara Milli Kütüphane kurumunda bir asıl, iki devamlı yayınlanan okuma salonu bulunmaktadır. Geniş çaplı araştırma yapacak olan araştırmacılar, özel okuma salonunda çalışmalarını yürütmektedir. Haftanın altı günü boyunca herhangi bir giriş ücreti talep edilmeden halkın hizmetine açılan bu kütüphane, aynı zamanda haftanın belirli günlerinde konserlere ve konferanslara da ev sahipliği yapmaktadır.

Ankara Milli Kütüphane Hakkında Kısa Bilgi Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Anonim dedi ki:

  Kim tarafından yapıldı

 2. Anonim dedi ki:

  Kütüphanede kaç kişi çalışıyor

 3. Anonim dedi ki:

  Kaç kişi görev yapıyor kütüphanede

 4. Hasan dedi ki:

  çok iyi hazırlayanın ellerine sağlık Ankara Kütüphanesi hakkında kısa bilgi ve özet tam istediğim gibi güzel yazılmış, yorumuma katılan olur olmaz ama daha iyisi yok. :)

 5. Www dedi ki:

  Bomba bomba ve patladi.Çok ezik olmuS

 6. ismet dedi ki:

  Elinize sağlık ankara milli kütüphanesi hakkında bilgi kısa ve çok güzel olmuş, öğretmen beğendi, sınıfın en çalışkanı ve güzeli benim bu arada :)

Yorum Yaz