11:20 pm - Pazartesi Mart 27, 2017

Yaz Gündönümü

Cumartesi, 5 Kasım 2016, 13:35 | Sizden Gelenler | 1 Yorum

Bugün 21 Haziran 2013 yani Yaz Gündönümü bugün  başladı. Gündönümü, yıl içinde Güneş’in, Yer Ekvatoru’ndan en uzak güney ya da kuzey konumlarında bulunduğu iki durumun or­tak adıdır. Kuzey Yanküre’de yaz gündönümü 21 ya da 22 Haziranca, kış gündönümü ise 21 ya da 22 Aralık’a rastlar. Güney Yankü­re’de bu durum, mevsimlerde olduğu gibi Kuzey Yarıküre’nin tam tersidir. Gündönü­mü terimi ayrıca, Güneş’in görünen yıllık hareketi sırasında, tutulum dairesinin gök ekvatorundan yaptığı sapmanın en uç iki noktasını da tanımlar.

yazgundonumu

Yaz gündönümünde Güneş gök ekvatorun­dan kuzeye doğru 23° 21′ kadar kayar. Güneş ışınları da kuzeye doğru aynı oranda kayacağından, öğleyin Güneş ışınları Yen­geç Dönencesi’ne (23° 21′ kuzey) dik olarak gelir. Bundan sonra Güneş giderek Güney Kutbu’na doğru kayar ve altı ay sonra bu kayma, gök ekvatorundan güneye 23° 21′ olur. Bu kış gündönümü sırasında, Güneş ışınları Oğlak Dönencesi’ne (23° 27′ güney) dik olarak gelir. Yaz Gündönümü hakkında bilgiler aktardık.

Sizler de Yaz Gündönümü Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

1 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Yaz Gündönümü"

  1. Çağla dedi ki:

    Şu andan itibaren gündüzler kısalmaya başlayacak. Bugün en uzun gündüzü yaşayacak herkes. İşte bugüne gündönümü deniyor :)

Yorum Yazın