Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Yaz Gündönümü - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 12 Ağustos 2022

Yaz Gündönümü

Bugün 21 Haziran 2013 yani Yaz Gündönümü bugün  başladı. Gündönümü, yıl içinde Güneş’in, Yer Ekvatoru’ndan en uzak güney ya da kuzey konumlarında bulunduğu iki durumun or­tak adıdır. Kuzey Yanküre’de yaz gündönümü 21 ya da 22 Haziranca, kış gündönümü ise 21 ya da 22 Aralık’a rastlar. Güney Yankü­re’de bu durum, mevsimlerde olduğu gibi Kuzey Yarıküre’nin tam tersidir. Gündönü­mü terimi ayrıca, Güneş’in görünen yıllık hareketi sırasında, tutulum dairesinin gök ekvatorundan yaptığı sapmanın en uç iki noktasını da tanımlar.

yazgundonumu

Yaz gündönümünde Güneş gök ekvatorun­dan kuzeye doğru 23° 21′ kadar kayar. Güneş ışınları da kuzeye doğru aynı oranda kayacağından, öğleyin Güneş ışınları Yen­geç Dönencesi’ne (23° 21′ kuzey) dik olarak gelir. Bundan sonra Güneş giderek Güney Kutbu’na doğru kayar ve altı ay sonra bu kayma, gök ekvatorundan güneye 23° 21′ olur. Bu kış gündönümü sırasında, Güneş ışınları Oğlak Dönencesi’ne (23° 27′ güney) dik olarak gelir. Yaz Gündönümü hakkında bilgiler aktardık.

Sizler de Yaz Gündönümü Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Çağla dedi ki:

    Şu andan itibaren gündüzler kısalmaya başlayacak. Bugün en uzun gündüzü yaşayacak herkes. İşte bugüne gündönümü deniyor :)

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781