Yasama, Yürütme ve Yargı Yetkilerinin Tek Elde Toplanması Halk İçin Ne Gibi Sorunlar Yaratabilir? Örneklerle Açıklayınız

Aşağıda yasama, yürütme ve yargı yetkilerinin tek elde toplanması halk için ne gibi sorunlar yaratabilir örneklerle açıklayınız kısaca olarak ele alacağız.

Demokratik toplumlarda ve demokrasinin yerleşik olarak kalıcı hale geldiği toplumlarda yasama, yürütme ve yargı ayrı erkler halinde faaliyet göstermektedir. Bu erklerin tek elde toplanması tekelciliğin oluşmasını, hükümetin, meclisin ve mahkemelerinin belli bir grup insanın tahakkümü altında bulunmasına neden olur.

Yasama, yürütme ve yargı erkleri tek elden yönetilirse kişilerin hukuk anlayışının üstün gelmesi, evrensel hukuk değerlerinin hiçe sayılması gerçekleşebilir. Bu nedenle güçlü olanın haklı olduğu toplumlarda zulümler baş gösterir. Zulümün olması adaletsizlikten ileri gelir. Adaletsizliğin yayılması kırılmalara ve parçalanmalara neden olur.

6 yorum

  1. Yasama, yürütme ve yargı yetkileri asla birleşmemelidir. Bunların tek elde toplanması halk için çok olumsuz bir durum. Çünkü keyfiyete neden olabilir. Bir kere yargı kesinlikle bağımsız olmalı.

    • teşekkürler, kim hazırlamışsa teşekkür ediyorum, ödevim kısa ve harika olmuş, özenle yazıyorum. bu arada hem zeki hem güzel hem de çalışkanım, kıskananlar çatlasın. :)

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.