Yapay Işık Kaynakları Nelerdir Örnekler

Yapay ışık kaynakları vikipedi hakkında bilgi kısaca, yapay ışık kaynakları nelerdir örnekler.

Doğal yollardan ışık üretmeyen ışık kaynaklarına yapay ışık kaynakları denir. Elektrik enerjisinin kullanıldığı tüm ışık kaynakları ile katı ve sıvı yakıtların yanması ile oluşan ışık kaynakları buna örnek olarak verilebilir.

Trafik lambası, ampul, fener, meşale, petrol lambası, araba farı, mum, bilgisayar ve televizyon ekranı yapay ışık kaynaklarına günlük yaşantımızdan örnekler olarak verilebilir.

Doğal ışık kaynakları insan müdahalesi dışında oluşan ışık kaynaklarıdır. Yapay ışık kaynaklarını ise insanlar oluşturur. İnsanlar yokken de doğal ışık kaynakları vardı. Yapay ışık kaynakları makine ve diğer araç gereçlerin geliştirilmesiyle mümkün oldu. Özellikle lambanın icadı bunun devamını getirmiştir.

Örneğin trafik lambasındaki ışıklar insanlar özellikle onun içerisinde elektriksel devre oluşturdukları için oradadırlar. 3 renk ışığı vardır ve bunlar yine insanların istediği noktalarda istediği zamanlarda çalışırlar. Bu, trafik lambasının bir yapay ışık kaynağı olduğunu göstermeye yeter de artar bile.

trafik-lambasi-563x374

Yapay Işık Kaynakları Nelerdir Örnekler Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

16 Yorum Yapılmış “Yapay Işık Kaynakları Nelerdir Örnekler

  1. E iste azda olsa isime yaradi ama dogal isik kaynaklari ile ilgili hic bise yok yinede guzel olmuş

Bir Cevap Yazın

Top