Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Ocak 2022

Hicret Olayı Nasıl Gerçekleşmiştir?

Bu yazımızda hicret olayı nasıl gerçekleşmiştir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

İslam ilahi din olarak gönderilmiş son ve tek dindir. İslam bir peygamber ve kitap aracılığıyla gönderilmiştir. İslam peygamberi Hazreti Muhammed (s.a.v.)’dir. İslam’ın kitabı Kur’an-ı Kerim’dir.

Peygamber (a.s.), 40 yaşında peygamber olmuştur. Kur’an-ı Kerim vahiy yoluyla O’na nazil olmuştur. Mekke’de peygamberliğe başlayan Hazreti Muhammed (s.a.v.), Mekkeli Müşriklere İslam’ı tebliğ etmiştir. Cahiliye ile mücadele etmiştir.

Mekkeli Müşrikler, Peygamber (a.s.)’a, ashabına eziyet edip, öldürmek isteyince, ashabını korumak ve İslam’ı yaymak için Mekke’den Medine’ye hicret etmiştir. Hicret, İslam Tarihi’nde en önemli olaydır. Hicret edip Yesrib şehrini Medine yapmıştır.

Hicret bir gece vakti, ashabın Mekke’yi terk etmesinden sonra Peygamber (a.s.)’ın yatağına giren Hazreti Ali ile Peygamber (a.s.)’a yol arkadaşı olan dostu Hazreti Ebubekir ile gerçeklemiştir. Hazreti Ali hedef şaşırtırken, Hazreti Ebubekir ve Peygamber (a.s.), Mekkeli Müşriklere görünmeden şehirden çıkmıştır.

Mekkeli Müşrikler onları öldürmek için takip etmiştir. Onlar Sevr Mağarası’na saklanmıştır. Peygamber (a.s.)’ın mucizesiyle hicret tamamlanmıştır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz