Ülkemizin Tarihi ve Doğal Güzelliklerini Korumak İçin Neler Yapmalıyız?

Aşağıda ülkemizin tarihi ve doğal güzelliklerini korumak için neler yapmalıyız kısaca olarak ele alacağız.

Ülkemizde birçok tarihi ve doğal güzellikler bulunmaktadır. Ülkemizin üç tarafı denizlerle çevrilidir. Bir de iç denizi bulunmaktadır. Ülkemiz, Asya ve Avrupa kıtaları üzerinde bulunmaktadır. Ülkemizin Asya toprakları Anadolu topraklarıdır. Avrupa toprakları ise Trakya topraklarıdır.

Ülkemiz coğrafi farklılıklar açısından yedi bölgeden oluşmaktadır. Her bölgede önemli tarihi ve doğal güzellikler bulunmaktadır. Bitki örtüsü, yeryüzü şekilleri, toprak özellikleri ve iklim  çeşitleri bakımından farklılık gösteren bölgelerde doğal güzellikler de buna göre şekillenmiştir.

Anadolu yüzlerce yıldır birçok medeniyetin merkezi olmuştur. Medeniyetler Beşiği olarak bilinen Anadolu topraklarında birçok tarihi eser bulunmaktadır. Bu nedenlerle ülkemiz çok hassas bir coğrafya üzerinde kuruludur. Doğal güzelliklerin ve tarihi eserlerin korunmasında millete çok büyük görevler düşmektedir.

Çevre sorunlarının arttığı, çevre kirliliklerinin arttığı, şehirleşmenin düzensiz olarak gerçekleşmesi nedenleriyle tarihi doku ve doğal varlıklar da zarar görmektedir. Yeniden şehircilik politikaları belirlenmelidir. Çevre kirliliklerinin önlenmesi için küresel çalışmalar yapılmalı ve sorunların çözümünde resmi projeler geliştirilmelidir. Böylece doğal güzellikler koruma altına alınır, tarihi eserler de koruma altına alınır.

Tarihi eserler ve doğal güzellikler milli varlıklarımızdır. Milli varlıklarımızın korunmasında milletimize de milli değerlere bağlı kalarak hareket etmek düşmektedir. Böylece çevremizi koruyabiliriz.

Ülkemizin Tarihi ve Doğal Güzelliklerini Korumak İçin Neler Yapmalıyız Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

16 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.