Tortul Kayaçlar Hakkında Bilgi

Yer altındaki bir çok etkenlerden dolayı tabakalar bir çok etkiye girer ve bu durum sonucunda yeni maddeler meydana gelir. Bu yazımızda sizlere bu durum sonucunda oluşan tortul kayaçlar hakkında kısa bilgi vereceğiz.

Tortul kayaçlar; tortul kayaçlar, magmatik kayaçlar ve başkalaşım kayaçlar olan üç ana kayaç türünden birisidir ve bu tortul kayaçlar yeryüzünün yaklaşık %75’lik kısmını kaplamaktadır.

Tortul kayaçlar dört durum sonucunda meydana gelmektedir;

  1. Erozyon sonucunda yer altındaki kırık tabakalar ufalanır ve yer değiştirir, durdukları yerde ise yer altındaki etkiler sonucunda ise çöker ve kırıntılı tortul kayaçlar meydana gelir.
  2. Tortul kayaçlar belirli alanlarda birikir ve sıkışarak sağlamlaşır bu şekilde tortul kayaçlar meydana gelir.
  3. Biyolojik faaliyetlerin sonucunda canlı fosillerinin de eti etmesi ve bünyelerine karışması ile tortul kayaçlar meydana gelir.
  4. Son olarak da yer altında bulunan bir takım yer altı suyu kayaçları eritir ve bu şekilde şekillenen tortul kayaçlar meydana gelir.

tortul-kayaçlar-ve-fosiller Tortul kayaçların meydana gelmesinde ise dört temel işlemler vardır; erozyon, taşınma, birikme ve sıkışmadır.

Tortul Kayaçlar Nasıl Oluşur Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.