Karagöz ve Hacivatın Özellikleri

Türk edebiyatında gölge oyunu oldukça önemli bir yere sahiptir. Bu yazımızda sizlere gölge oyunlarımızdan en önemlilerden birisi olan karagöz ve hacivatın özellikleri nelerdir konusunda bilgi vereceğiz.

Karagöz ve Hacivat gölge oyunumuzda kalıplaşmış iki karakter olarak karşımıza çıkmaktadır. Işık sayesinde bir perdeye yansıtılan gölgeleri ile oynatılan bu oyunda inceden bir öğüt ve ders vermek amaçlanmaktadır.

karagoz_hacivatKARAGÖZ:

İsminden de anlaşılacağı gibi karagözlüdür ve gölge oyunlarında başrol oyuncu olarak he oynatılmıştır. Dışa dönük, düşündüğünü direk söyleyen bir karakter olan Karagöz, aslında cahil olan ve uyanık olmak için çabalayan, genellikle insanları dolandırıp insanlarından faydalanmak isteyen, insanların kusurlarını direk yüzlerine vuran bir karakterdir bu nedenle de başı sürekli derttedir ve hiç seveni yoktur.

HACİVAT:

Gölge oyunlarında karagöz ile tam zıt karakter özelliklerini taşımaktadır. Eğitimli, kibar, nazik olan; müzik, edebiyat, resim, ekonomi gibi alanlarda kendisini geliştiren ve insanlara güzel hitap eden bir karakterdir. Görgülü olması sayesinde bir çok kişi ile diyalog kuran Hacivat, aynı zamanda politik davranıp içten pazarlık yapar ve insanların yüzlerine sahte gülücükler saçar. Oyunlarda bazen anlayışlı, ara bulucu, yardımsever özellikler sergilerken Karagözü de işinde çalıştırıp ezmeyi sever.

Karagöz ve Hacivatın Özellikleri Nelerdir Kısaca Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

 

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.