Sigaranın Zararları Kısa Maddeler Halinde

Sigaranın Zararları Kısa Maddeler Halinde hakkında bilgi.

Sigaranın zararları saymakla bitmez. En çarpıcı zararlarından biri anne karnındaki bebeği de etkilemesidir. Eğer anne hamileyken sigara kullanırsa veya pasif olarak fazla maruz kalırsa bebeğin sakat doğma ihtimali %65’e kadar çıkar. Günümüzde gelişmiş ülkeler çeşitli kampanyalar ve eğitimler ile sağlıklı bir yaşam adına sigara kullanım oranlarını azaltmıştır. Fakat geri kalmış ülkelerde azalmak bir yana kullanım gittikçe artma eğilimindedir. Tütün sektöründeki pazarlar arasından dünya üzerindeki yedinci büyük pazar Türkiyedir.

Martin Broughton, Dünya’nın en büyük ikinci tütün şirketi British American Tobacco’nun sahibi, sigaranın zararlı olduğunu söylemiş ve sigara kullanmadığını itiraf etmiştir. Aynı firma İngiltere’nin de en büyük tütün firmasıdır.

Hastalığa yakalanma konusunda %55 daha riskli olan sigara tiryakileri bilmelidir ki sigara sebebiyle ölümler uyuşturucu sebebiyle ölümlerin 13 katı kadar kaydedilmiştir. Annelerde de çok fazla olumsuz etkileri vardır. Yukarıda söylenen düşük riskinin yanı sıra süt kesilmesine de neden olabilir. Ani bebek ölümleri gerçekleşebilir, bebeğin kalbi veya akciğeri gelişimini tamamlayabilir. Bebeklerde kronik hastalıkların tetikleyicisidir.

Sigaranın zararları maddeler halinde şu şekildedir:

– %90 damar tıkanıklık sebebidir

– 10 kat fazla yaşlandırır

– 10 kat fazla kısırlık ihtimali vardır

– tansiyon ve şeker hastalığıyla aynı şekilde vücuda zararı büyüktür

– Hiroşima’ya atılan atom bombasından etkilenmiş kadar radyoaktivite günde iki paket sigara içen insanda mevcuttur.

images (2)

Sigaranın Sağlığa Zararları Hakkında Yorum Yapabilirsiniz.

 

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.