Web sitemize hoşgeldiniz, 19 Temmuz 2018

Ses Nasıl Oluşur ve Nasıl Yayılır

Ses nasıl yayılır, ses nasıl oluşur konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

Ses kaynaklarının titreşerek meydana getirdiği unsura ses adı verilmektedir. Bir cismin ileri-geri gidip gelme hareketleri ile titreşim olayı oluşmaktadır. Ses veren her madde ya da cisim titreşir yani bu da demektir ki ses veren ve titreşen her şeye ses kaynağı adı verilir. Ses, herhangi bir madde ya da cisim değildir ancak enerji çeşididir.

Ses nasıl yayılır?

Ses dalgaları titreşim kaynağı sayesinde enerjileri taşırlar ve bu enerji çeşitli ortamlardan iletilir. Ses yayılırken ortam yer değiştirmeyeceğinden dolayı hareket eden şey ses enerjisidir.

Sudaki dalgaların yayılması ile havadaki sesin yayılması olayları farklı meydana gelmektedir. Su dalgaları dağılırken insanlar su dalgalarının yayılışını izleyebilirler ancak ses dalgaları yayılırken bu ses dalgaları gözle görülememektedir. Bunun nedeni ses dalgalarının havada küresel olarak yayılmasıdır.

Ses enerjisinin yayılması için yayılacak olan ortamın katı, sıvı ya da gaz şeklinde olması gerekmektedir. Ses enerjisi boşlukta yayılamaz ve ses enerjisinin farklı ortamlarda yayılma hızı farklı olmaktadır.

Ses Nasıl Oluşur ve Nasıl Yayılır, Ses Nasıl Yayılır Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı aşağıdaki yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz