Web sitemize hoşgeldiniz, 21 Mayıs 2017

SBS Tercihleri Nasıl Yapılır 2013

SBS Tercihleri Nasıl Yapılır 2013

Daha iyi bir liseye yerleşmek için SBS puanları baz alınarak yapılacak olan SBS tercihleri 15-21 Temmuz 2013 tarihleri arasında yapılacak. Öğrenciler ve veliler merak ediyor peki 2014 TEOG tercihleri nasıl yapılacak. Kısaca anlatıyoruz.

Öncelikle 2014 TEOG tercih kılavuzu incelemeniz gerekiyor ardından bir tercih listesi oluşturmanız gerekiyor. Bu SBS tercih listesini oluştururken yazacağınız okulların bir önceki yıla ait yüzdelik dilimlerini göz önünde tutacaksınız. Aşağıdaki linkte bütün liselerin yüzdelik dilimlerine yer verdik. Tercihlerinizi oluştururken kendi genel yüzdelik diliminize yakın yerlerden okulları seçmelisiniz.  Örneğin sizin genel yüzdelik diliminiz % 2 ise, tercih edeceğiniz 10 okulu da %1 ile %3 arasında seçmeniz oldukça idealdir. Yerleşememe riskinizi ortadan kaldırmak istiyorsanız garanti olsun diye son tercilherinize %4’lük dilimlere ait tercihleri de yazabilirsiniz.

SBS Tercihlerimi Nereye Bildireceğim

2014 TEOG tercih listenizi oluşturduktan sonra okul müdürlüğünüze giderek, bu listeyi teslim edip onların e-okul sistemine tercihlerinizi bildirmesini ve ardından bir çıktıyı da size vermesini istemelisiniz. Tercihlerinizi, sizin başvurunuz üzerine okul müdürlükleri yapacaktır. Siz e-okul üzerinden tercihlerinizi yapsanız bile bunu okula onaylatmanız gerekmektedir. Bu yazımızda sizlere SBS tercihleri nasıl yapılır konusunda bilgi verdik.

Önemli Bilgi: SBS tercihlerinizi aşağıdaki linke tıklayarak yapabilirsiniz. Tercihlerinizi yaparken “İnternet Explorer” tarayıcı kullanın diğer tarayıcılarda hata veriyor.(chrome, mozilla, safari,opera, netscape, yandex gibi tarayıcılarda giriş yapmayın hata verebilir.) Tercihlerinizi yaptıktan sonra okula onaylatmayı unutmayın. Eğer şehir dışındaysanız ya da okula gitme imkanınız gerçekten yok okulu telefonla arayarak onaylatma işinizi yapabilirsiniz. SBS tercih ekranına girişte Güvenlik Kayıt No bilmiyorsanız, nasıl öğrenilmesi gerektiğini öğrenmek için tıklayın.

SBS Tercihlerinizi Yapmak İçin Tıklayın

Anadolu Liseleri SBS Yüzdelik Dilimleri İçin Tıklayın

2014 TEOG Tercih Kılavuzu İçin Tıklayın

2014 TEOG Kontenjanları İçin Tıklayın

Önemli Uyarı: SBS Tercih Ekranına Girişte İnternet Explorer Kullanın yoksa hatayla karşılaşabilirsiniz.

SBS Tercihleri Nasıl Yapılmalı Konusuyla İlgili Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Elmas dedi ki:

    1.tercihlerimde yerşemedim .Şim di 2. tercihlerimi yapcağım ama boş kalan okul kontejanlarını nereden öğrenbilirim ve nerde yapıcam bunun için okula mı gideceğim ?

  2. arif sefa dedi ki:

    kulancı adı sifre istiyor nerden alabilrim ?

  3. tuğba dedi ki:

    bu sbs hiç iyi olmadı. mahallemizde lise varken ta ilçedeki bir anadolu lisesine kayıt yaptırmak zorunda kaldım.bu adil değil. hiç iyi bir uygulamada değil. arkadaşlarımızdan ayrılmak zorunda kaldık.herbirimiz başka bir yerlere gittik.bu nasıl olacak uyum sorunu çıkmaz mı? ilgililere duyrulur.

Yorum Yaz

günaydın mesajları e-okul cuma mesajları doğum günü mesajları anneler günü mesajları