SBS Tercihleri Nasıl Yapılır 2013

Daha iyi bir liseye yerleşmek için SBS puanları baz alınarak yapılacak olan SBS tercihleri 15-21 Temmuz 2013 tarihleri arasında yapılacak. Öğrenciler ve veliler merak ediyor peki 2014 LGS tercihleri nasıl yapılacak. Kısaca anlatıyoruz.

Öncelikle 2014 LGS tercih kılavuzu incelemeniz gerekiyor ardından bir tercih listesi oluşturmanız gerekiyor. Bu SBS tercih listesini oluştururken yazacağınız okulların bir önceki yıla ait yüzdelik dilimlerini göz önünde tutacaksınız. Aşağıdaki linkte bütün liselerin yüzdelik dilimlerine yer verdik. Tercihlerinizi oluştururken kendi genel yüzdelik diliminize yakın yerlerden okulları seçmelisiniz.  Örneğin sizin genel yüzdelik diliminiz % 2 ise, tercih edeceğiniz 10 okulu da %1 ile %3 arasında seçmeniz oldukça idealdir. Yerleşememe riskinizi ortadan kaldırmak istiyorsanız garanti olsun diye son tercilherinize %4’lük dilimlere ait tercihleri de yazabilirsiniz.

SBS Tercihlerimi Nereye Bildireceğim

2014 LGS tercih listenizi oluşturduktan sonra okul müdürlüğünüze giderek, bu listeyi teslim edip onların e-okul sistemine tercihlerinizi bildirmesini ve ardından bir çıktıyı da size vermesini istemelisiniz. Tercihlerinizi, sizin başvurunuz üzerine okul müdürlükleri yapacaktır. Siz e-okul üzerinden tercihlerinizi yapsanız bile bunu okula onaylatmanız gerekmektedir. Bu yazımızda sizlere SBS tercihleri nasıl yapılır konusunda bilgi verdik.

Önemli Bilgi: SBS tercihlerinizi aşağıdaki linke tıklayarak yapabilirsiniz. Tercihlerinizi yaparken “İnternet Explorer” tarayıcı kullanın diğer tarayıcılarda hata veriyor.(chrome, mozilla, safari,opera, netscape, yandex gibi tarayıcılarda giriş yapmayın hata verebilir.) Tercihlerinizi yaptıktan sonra okula onaylatmayı unutmayın. Eğer şehir dışındaysanız ya da okula gitme imkanınız gerçekten yok okulu telefonla arayarak onaylatma işinizi yapabilirsiniz. SBS tercih ekranına girişte Güvenlik Kayıt No bilmiyorsanız, nasıl öğrenilmesi gerektiğini öğrenmek için tıklayın.

SBS Tercihlerinizi Yapmak İçin Tıklayın

Anadolu Liseleri SBS Yüzdelik Dilimleri İçin Tıklayın

2014 LGS Tercih Kılavuzu İçin Tıklayın

2014 LGS Kontenjanları İçin Tıklayın

Önemli Uyarı: SBS Tercih Ekranına Girişte İnternet Explorer Kullanın yoksa hatayla karşılaşabilirsiniz.

SBS Tercihleri Nasıl Yapılmalı Konusuyla İlgili Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

 

149 yorum

 1. bu sbs hiç iyi olmadı. mahallemizde lise varken ta ilçedeki bir anadolu lisesine kayıt yaptırmak zorunda kaldım.bu adil değil. hiç iyi bir uygulamada değil. arkadaşlarımızdan ayrılmak zorunda kaldık.herbirimiz başka bir yerlere gittik.bu nasıl olacak uyum sorunu çıkmaz mı? ilgililere duyrulur.

 2. hocam 2.tercihi yaptım sonradan yenı bi guvenlik kodu verdi ben kopyaladım tam yapıstırıyodum bilgisayar kapandı ama kaydettim tercihimi sadece guvenlik kodumu kaybettim nasıl ogrenıcem :/

 3. benim yüzdelik dilimim yüzde 34,80 ben tercihlerimde birinci sıraya 20,22(kontenjanı 306),ikinci sıraya ise 23,75 (kontenjanı 180)liselerini yazdım.sizce bu liselere girebilir miyim

 4. merhaba benim puanım 354 yüzdelik dilimim 20.92 kendi yüzdelik dilim tercihlerimden birini -3puan aşağısını diğerlerinide +8puan yukarısını yazdım yerleşme şansım nedir acaba cevap yazarsanız sevinirim

   • hocam merhaba ben damla yüzdelik dilimim 20.92 puanım 354 benim tercih listem aşağıdakiler içlerinden hangisine net olarak yerleşebilirim acilen cevap verirseniz çok mutlu olurum
    1şarkışla sağlık meslek lisesi
    2suşehri ASLM att 17.49
    3erzincan çayırlı ASLM hemşirelik 26.01
    4erzincan merkez ASLM att 20.42
    5ardahan göle nurettin yılmaz ASLM att 31.30
    6ardahan göle nuerttin yılmaz ASLM hem. 28.57
    7ardahan merkez şht uzm çvş ibrahim erdoğan ASLM hemşirelik 25.58

 5. sayın hocam kardeşimin genel başarı yüzdeliği %19.62 genelde %20 ve üzeri olan yuzdeliklerin olabileceğini düşünüyoruz ama yine de tereddütlerimiz var. % 18 gibi sıralamaları da tercih etsek tutma olasılığı ne ? bize de bir cevap verebilirseniz sevinirim . şimdiden teşekkürler iyi çalışmalar ..

 6. meraba :) öncelikle benim puanım 388.607 genel başarı yüzdem %12.39 il başarı yüzdem %16.77 şimdi hocam biz genel başarı yüzdesine göre mi tercih yapıcaz yoksa il başarı yüzdesine göre mi tercih yapıcaz kafam bu konuda çok karışık.ikinci olarak hangi aralıkalarda tercih yapmalıyım ben ankarada oturuyorum ve iyi bi liseye gitmek istiyorum lütfen bana yardım edermisiniz ? :)

 7. merhaba syn hocam kızımın oyp 356.677 genel başarı yüzdesi 20.29 sağlık meslek lisesi istiyoruz tercihlerimizde yüzdesi 17.1 ile 20.47 arasında 9 sağlık meslek lisesi bulup yazmayı planlıyoruz 1 tanede anadolu lisesi yazdık budurumda sağlık meslek lisesine girme şansımız nedir cevaplarınız için şimdiden teşekkürler saygılarımla

 8. oyp puanım 254,324 yuzdeliğim ise 68,86 ıstanbulda oturuyorum ve tercıhlere ne yazıcagım konusunda hıcbır fıkrım yok. arastırma yapıyorum ama bu puanla alan okulların coğu ozel. hemsirelik bölümü okuyabılırsem cok mutlu olucam. lutfen yardım edın tercıhlere ne yazabılırım ?

 9. Kızımın yüzdelik dilimi türkiye geneli: 1,45
  il geneli. 1,26
  açılan yeni bir fen lisesi var ilk sıraya onu yazarsak diğer tercihler ölü tercih mi olur?tercihler hangi aralıkta olmalı?yeni açılanın altına başka illerdeki fen liselerini yazmak risk olur mu?anadolu lisesi istemiyor….öğretmen lisesi yazmak ne kadar doğru olur kafamız çok karıştı ….yardımınız için teşekkürler

 10. HOCAM İYİ GÜNLER.BEN SBS’DEN 27.17 ALDIM.İSTEDİĞİM OKUL GEÇEN SENE 30.05 İLE KAPATMIŞ.GİRME ŞANSIM VAR MI?VARSA NE GİBİ DURUMALRDA GİRMEME OLASILIĞIM ORTAYA CIKAR?

 11. Merhaba ben bursa’da yaşıyorum oyp puanım 320,799
  genel yüzdelik dilimim 32,59 sizce kontenjanı 34 olan yüzdelik dilimi 30,88 olan bir liseyi ilk tercihime yazmam doğru olur mu lütfen cevaplar mısınız?

 12. antalyadaki OYP 400 ÜZERİNDEKİ ÖĞRENCİLERE ,Okulları,yüzdelik dilimleri,kontenjanlrı,okulların en son kaçıncı öğrenci bilen rehber öğretmen olarak yardımcı olabilirim

 13. merhabalar,

  çok kafamı karıştıran bir sorum var. tercihi yaparken genel yüzdelik dilimini mi, yoksa il bazında yüzdelik dilimini mi dikkate alarak tercih listesi oluşturacağız. zira kızımın her iki yüzdelik dilimi arasında çok fark oynuyor. yanıtınız için teşekkürler.

 14. Bir lise seçtim liseye yüzdelik başarımla girebiliyorum ama puanım yetmiyor yüzdelik başarım yettiği halde puanım yetmediği için o okula girememe gibi bir sorun ortaya çıkabilirmi teşekkürler.

 15. merhaba hocam,
  benim de kardeşim 318.24 oyp aldı ve genel yüzdesi 33.66 ve il yüzdesi 39.55 ne yapmalıyız? Nevşehir civarı bir sağlık meslek lisesi gelir mi ve hangi aralıklarda tercih yapmalıyız? Lütfen yardımcı olun puan çok mu düşük.Şimdiden teşekkürler

  • tabiki gidersin önemli olan yüzdelik senin Çamlıca Anadolu Lisesinden yüksek altında olursa gidemessin üstünde olursa gidersin milli eğitimin açıklamasına göre söylüyorum bunu dikkate al

   • Yanlış bilgi.. Yüzdelik dilimde okulun altında olmalı yüzdelik değeriniz. Lütfen iyi araştırın, sınav yeterince zordu zaten, bir de hatalı tercihlerle sıkıntıya girmeyin. Başarılar..

 16. merhaba melehat hocam benm de yüzdelik dilimim 34,82 biz terchlerimizi sadece genel yüzdelik dilime göre mi yapacağız yüzdelik dilime baktığımda yüzdelik dilim tutsa bile okul puanları benm puanımdan 20 puan gbı yuksek oluyo bu da benı korkutuyo sizce ben hangi yüzdelik dilimler arasında tercih yapmalıyım şimdiden teşekkürler…

 17. benim kızımın yüzdelik dilim 11.68 istanbulda güzel bir anadolu lisesi olurmu yüzdelik dilimleri 9 olanları tercih edebilirmiyiz istediği okul 9.55 şansımız nasıl görünüyor lütfen cevap bekliyoruz

 18. Sayın Hocam;
  Bu yüzdelik olayından aklımız iyice karıştı. Oğlumun OYP Puanı 312,965 Genel Başarı Yüzdelik 35,94. bu durumda 2013 TERCİH yapılacak okul listelerinde belirtilen yüzdelik dilimlerden 35,94 ün altındakilerden mi tercih yapılacak yoksa üstündekilerdenmi yardımınızı bekliyorum.

  • Evet Ufuk, bu sene tercihlerinizi yüzdelik dilime göre yapacaksınız. Çünkü puanlar geçen seneye göre düşecek. Puanlar bizi yanıltır. Yüzdelik dilime göre yapılacak.

  • Cansu bravo, keşke herkes sizin gibi mantıklı düşünse. Kesinlikle daha iyi durumdasın. Bu da gösteriyor ki bu seneki puanlar düşecek. Yüzdelik dilime göre tercih yapmayı unutma ; )

  • Merhaba Neslihan, yüzdelik dilime göre tercih yapacaksın. %28’in altındakiler senden yüksek olanlar demek. Üstündekiler ise senden düşük puanlı demek. Ve her bir yüzdelik dilimde yaklaşık 10 bin kişi var. Dolayısıyla senin %26 ile %30 arasında tercih yapman doğru olur. Eğer tercih sayısı az kalırsa bu aralığı daha genişletebilirsin. %25 – %30 aralığı gibi mesela.

    • %26 ile %22 arasında yaklaşık 50 bin kişi Türkiye geneli kişi var. Bunu sadece il içi rakip olarak görsek bile en az 5-6 bin kişi rakibin önünde olacaktır. Zor ihtimal ama, yine de ilk tercihine yazabilirsin.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.