Web sitemize hoşgeldiniz, 18 Nisan 2018

Osmanlı Devletinde Yapılan Camiler

Osmanlı devletinde yapılan camilerin adları hakkında bilgi kısaca özet, Osmanlı devletinde yapılan camiler

Osmanlı Devleti yönetiminde yapılan camiler hakkında bir yazı hazırladık. Osmanlı mimarisinin en nadide eserleri Mimar Sinan tarafından yapıldığı için, Mimar Sinan ve öğrencilerinin eserleri Osmanlı mimarisine yeni bir anlayış getirmiştir demek yanlış olmaz. Genel olarak Hassa Mimarlar Ocağında yetişen Osmanlı mimarları İslami anlayışla eserler vermişlerdir. 18. yüzyılın başlarında ise yavaş yavaş batı mimarisine ilgi duyulmaya başlandı ve eserlerde batı tarzına da yer verildi. Batı tarzında eserlerin yapımında gayrımüslim mimarlardan yararlanıldı. Batı tarzı mimari eğitimin verilmesi ise Sanay-i Nefise’nin açılmasıyla olmuştur.

Peki Osmanlı döneminde yapılan mimari eserlerden biri olan camiler hangileridir?

Osmanlı Devleti’nin kuruluşundan sonra yapılan ilk cami, başkent olarak da kullanılan İznik’te inşa edilmiştir. Yapımı 14.-15. yüzyıllara denk gelen caminin adı Hacı Özbek Camisidir.

Diğer bir başkent olan Bursa’da ise Osmanlı Devleti’nin yaptırdığı en büyük cami olma özelliğini taşıyan Ulucami yer almaktadır. Bunun dışında Bursa’da Yeşil Cami adındaki cami de Osmanlı döneminde yapılmıştır.

Edirne de Osmanlı’ya bir dönem başkentlik yapmıştır ve bazı eserlere burada da rastlanır. Edirne’deki ilk Osmanlı camisi niteliğiyle anılan Eski Camii’nin üç şerefesi vardır.

Fatih Cami ise İstanbul için büyük önem taşır. Osmanlı Devleti İstanbul’u fethettikten sonra eserlerini burada da sergilemiştir. 16. yüzyılda inşa edilen Fatih Camii’nin yanında Bayezid Camii de İstanbul’un en görkemli ve büyük camilerinden biri olma özelliğini taşır.

Osmanlı tarihindeki en önemli mimarlardan biri olan Mimar Sinan da pek çok esere imza atmıştır. Şehzade Camii, Süleymaniye Camii, Selimiye Camii Mimar Sinan’ın en önemli eserleri arasındadır.

17. ve 18. yüzyılda da camiler yapılmaya devam etmiştir. Ahmet Camii ve Yeni Camii 17. yüzyılda yapılmıştır. 18. yüzyılda da daha modern anlayışlarla yapılan Nuru Osmaniye Camii ve Laleli Camii tarihteki yerini almıştır.

Osmanlı Devletinde Yapılan Camiler Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. beyza dedi ki:

    çok işime yaradı teşekkürler

Yorum Yaz

e okul