Nabız Nedir Nasıl Ölçülür

Nabız nedir kısaca hakkında bilgi özet çocuklarda nabız, Nabız nedir nasıl ölçülür

Bu yazımızda nabız sayısından ve yaşlara göre değişikliklerinden bahsettik.

Nabız küçük atardamarlarımızda kanın basıncıyla oluşan bir kan akım dalgasıdır. Kanın kalbin sol karıncığından pompalanıp büyük atardamarlara aktarılmasından sonra vücudumuza dağılımda ortaya çıkar. Yani vücudumuzun uç kısımlarına kalp atımına benzeyen hisler nabız atımı sayesinde oluşur.

Nabız dalgalanmaları kalp attıkça yani kanı pompaladıkça oluşur. Bu nedenle kalp atım sayısı nabız sayısına göre belirlenir. 1 dakika içindeki nabız sayısı kalp atımının 1 dakikadaki sayısına eşittir.

İnsanların metabolizmasına göre nabız sayıları değişir, bu nedenle kişiden kişiye nabız sayısı çok fark edebilir. Belirli pozisyonlara göre de değişkenlik gösteren nabız sayısı dinlenme ve uykuda daha azken, spor ve egzersiz sırasında oldukça yüksektir. Nabız sayısındaki bu dalgalanmalar oldukça normaldir.

Egzersiz sırasında vücut daha hızlı çalışır. Pek çok organ ve kaslar daha hızlı çalışmaya başlar ve bu nedenle de oksijene daha fazla ihtiyaç duyarlar. Toplamda bakıldığında vücut daha fazla oksijen tüketir ve kalp de bu amaçla daha fazla kan pompalamaya başlar. İşte nabız sayısının egzersiz sırasında artmasının amacı da kaslara daha fazla oksijen sağlanmasıdır.

Normal bir yetişkinde nabız sayısı değişken olduğu için aralığı da geniştir. 60-100 arası nabız sayıları normal sayılır. Çocukların metabolizması daha hızlı olduğundan 100-120 arası bir nabız sayısı elde edilir. Bebeklerde de bu rakam en fazladır. dakikada 100-140 arası değişkenlik gösteren nabız sayılarına ulaşılabilir.

Nabız ölçümü herkes tarafından uygulanabilen bir işlemdir. Genellikle bilek ve boyundan ölçülmesi daha kolaydır ve bu nedenle daha sık kullanılır. Elin ilk üç parmağını kullanarak bileğin üstünden kan akışının hissedilmesi beklenir ve tam olarak hissedilmeye başlanınca süre tutularak 1 dakikadaki atım sayılır. Sonuç nabız sayısını verecektir.

Nabız Nedir Nasıl Ölçülür Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

2 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.