Okullarda Sınıf Başkanlarının Görevleri ve Ayrıcalıkları

Sınıf başkanının görevleri nelerdir. Sınıf başkanının ne gibi ayrıcalıkları vardır. Birinci sınıftan itibaren öğretmenler ve öğrencilerinin karşılıklı olarak geleneksel olarak yaptıkları işlerden biriside sınıf başkanlığı seçimidir. İlköğretim sürecinde bu seçim çok önemli bir olay olarak algılansa da, Lise öğrencileri için bu görev pek de önemli görülmemektedir. Aslında sınıf başkanlığı devletin resmi makamlarında yer alan önemli bir görevdir. Sınıf başkanlığının sorumlukları, görevleri ve resmi ayrıcalıkları resmi yazılar ile desteklenmiştir. Bu yüzden de sınıf başkanlığına seçilen kişilerin bu görevleri bilmesi ve yerine getirmesi zorunludur. Peki bu görevler nelerdir? Diye soracak olursanız;

ogrencilersinif2

1) Sınıf başkanları öğretmenin yokluğunda sınıf huzurunu sağlamalıdır. Sınıfın genel temsilcisi olarak sınıfında olan olayları öğretmenine veya yokluğundan müdür yardımcısına iletmelidir.

2) Sınıf başkanları, sınıf defterinden sorumlu olan kişilerdir. Bu defterin gizliliği, eksikliği, getirilmesi ve götürülmesi işlemleri sınıf başkanına aittir. Yani bu defterin başına gelebilecek tüm olaylardan sorumlu kişi sınıf başkanıdır.

3) Sınıf başkanı diğer öğrenci yöneticilerinin yapması gerekenleri bildiren ve sınıfına direktif veren kişilerdir. Sınıfça düzenlenen organizasyonlarda başrol oynamalıdır.

4) Müdür yardımcısı, Müdür gibi yüksek makamlarda bulunan kişiler sınıflarla ilgili bilgiler almak istediğinde bu ihtiyacı karşılamak sınıf başkanının görevidir. Sınıf başkanı bu konularda sınıfında bilgi almalı ve sınıfının sözlerini bir sözcü misali gerekli makamlara iletmelidir.

Sınıf başkanlığının görevleri olduğu gibi ayrıcalıkları da vardır. Bu ayrıcalığın başında nöbetçilik yapmama, şahsını okulda göz önüne çıkartabilme, öğretmenlerle daha yakın ilişki kurabilmek gelmektedir.

derszamani.net

67 yorum

 1. ben aslirkac inda ebrar aynısı bende oluyor. bakın ders beden okul bahcesinde temizlik yapiliyordu müdür yardımcısı iceri girin dedi herkez girdi(fen hocamız ben kücükken oyun oynatıyordum dedi.o yüzden herkez oyun istiyor artık bir yaramaz ayaği kalktı kantinde saklambac ‘! dedi birkac kişi yerindeydi diyerleri uctu müdür yardımcısı beni çagırdı gittim bu gürültü ne 5b kantine inmiş saklanbac oynuyor hoca oynayanları cagır dedi onların isimlerini alırken arkadasım hocam cam cöktü..falan hoca isimleri aldi ben sınıfa gitti ismi yazılanlar bana okul cıkışiannene gittik seni sikayet ettik dediler eve geldim bunu babanla kous babannem ben ona baskan olma dedim ben 5 yıl baaskanlik yaptim ama ne eziyetler cektim

 2. 5. Sınıftayim ve yarin başkan olucam mutluyum amabizim sınıfta 4 5 kisi çok yaramaz onlara söz din
  Etirsem öğretmen heralde hep beni başkan yapar cunki 4 5 başkan ve yardımcıları onlara söz dinletemediler isallah hadi bakalim

 3. Arkadaşlar bede başkanım ama her gün konuşan bir çocuk var adıda yusuf onu öretmen ilkaz etti hala yapıyo yardımcı sınıf ögretmeni müdür yardımcı müdür bile ilkaz etti.ama hala yapıyo ben ne yapcamı bilmiyorum ve mesajlarını bekliyorum hepinizden

 4. sınıf arkadaşım emre de bütün başkanları azarlıyor sanki kendi başkan olsa çok iyi ya öğretmenin eski öğrencisi abisi diye hava atıyor önemli olan kendinin dersine bakması abisi çalışkan diye birşey yapamaz öyle değil mi ?

 5. Bende başkanım ama yardımcım kendini başkan sanıyor yani şöyle bir kere kendini benden üstün gördü ve benim görevimi yapmaya başladı ben de onu sınıf öğretmenime söyledim öğretmende yardımcım Selime dediki başkan varken senin görevin yok senin görevin başkan yokken yani gelmediği bir gün başlıyor dedi yani yardımcıma kapak oldu yani demek istediğim benimle aynı durumda olanlar kesinlikle öğretmeninize abartılı bir şekilde anlatın bu işe yarayacaktır.???☺?

  • Aynen öyle alayna ceren ben şu anda başkanım ve özellikle bide yusuf diye cocuk var kendini başkan zannediyo onu önlemem lazım arkadaşlar lütfen bana yardım edin???

  • Benimde başıma gelen birsey bu. Öğretmen gelmeden önce biz dersi yaptırıyoruz. Yardımcım hemen atlıyor. Şu hikayenin etkinliklerini yapın şöyle yapın böyle yapın. Ben sinir oluyorum. Sanki başkan ben değilim de o. Benim taktiğim şu: Teneffüste anlaşma yapıyoruz. Hemen herşeye atlama diye. Anlaşma yapmamıza rağmen aynı davranışı yapmaya devam ediyorsa. Minik minik vurarım,bütün sınıfın karşısında onu azarlarım. Sonra hala yaparsa ben elimdeki kitabı yere atar sırama geçip içimden söverim.

  • Bende sınıf baskaniyim ama yeni değil her sene ben seciliyorum suan siniftayim sinifimiz hababam sınıfı gibi .. 5.sınıftayken istifalan etmiştim şimdi daha iyi bi çözüm buldum konuşanları yardimci yalıyo bende konuşanlari dovuyorum (ayrıca kızım ) ?? bi ara beni hocaya söylediler sonra hocadan dediki dövmeye sevsede o sizin başkanınızaman o kadar dedi ?????

  • Bak simdi sen nap bilionmu sen dki n eistiyosani alcam beniyapin bir keresinde herkese cikolata al oy vermeyenleri git diarida konus eger seni terslerse sen hakisn de ve hemen yaninda para varsa git bida kek vb al parayla sinif baskanligi ollunuyo karsi siif yapti valla etkili oluyo arkadasimda yapti ama ucuz seylerden al onlara…:-)

 6. ben sınıf başkanı oldum ama kimse sözümü dinlemiyor arkamdan küfür ediyorlar.Hiç arkadaşım kalmadı insanlar ayakta dolaşıyorlardı baktım birşey yapamayacağım bende hiç karışmadım sonra bir baktım tavukları pişirmişem şarkısını söylüyorlar kardeşlerim siz siz olun asla arkadaşlarınıza saçma sapan izin vermeyin çünkü başınızın etini yiyeceklerdir benden ne kadar nefret ettiklerini bir bilseniz bana Allah kolaylık versin dersiniz sınıf başkanınıda yaramazlık yapıyorken görürseniz asla yazmamazlık etmeyin

 7. benim sınıfımda bir çocuk var 6 seneden beri üst üste başkan oluyordu şimdik ise benim ama bana şöyle bir şey diyorlar sen nasıl bir başkansın yoklamayı düzgün almadım diye abi kendisi 6 seneden beri ba,şkan ben ya daha ilk günüm ama varya hocam seçim yapmadan beni seçti naparsın işte sevenim çok…

 8. sanki bizim sınıf çok uslu çok sessiz sakin bide bunu araştıttırıyo kaç başkan ve başkan yardımcıları vardı bütün sınıf nerdeyse başkan oldu inanamıyorum
  sanki çok iyiyiz nerdeyse bütün öğretmenler bizim sınıftan şikayetçi. durum feci derecede berbat!

  • öğretmen seççekmi ilmiyoum ama kardeş çok doğru yazmısın ama öretmen ezberleyin diyor nasıl ezberlerim ve yarın okutçak çok teşekür ederim foğru bir yazı ayzdığınızdan internette doğru düzgün yazı yoktu tekrar teşekkür ederim :)

 9. ARKADAŞLAR BEN BAŞKAN YARDIMCISIYIM FAKAT BEN BÖYLE BİR SINIF VE OKUL YAŞANTISI GÖRMEDİM BAŞKAN AYAĞA KALKIP SINIFIN HUZURUNU SAĞLAMIYOR VE ÖĞRENCİLER KARŞI GELİORLAR BİLDİĞİN OKUL DEĞİL HAYVANAT BAHÇESİ

  • ne hayvanat bahçesi dingonun ahırı de gitsin bizim okuldan çıkarken hayvanat bahçesinden kurtuluş deyip derin bir nefes alıyoruz arkadaşım aynı duygular içerisindeyiz.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.