Nasrettin Hoca Kimdir Kısaca

Nasrettin Hoca Kimdir Kısaca, Nasrettin Hocanın Hayatı

1209 yılında Eskişehirde Sivrihisar ilçesinin Hortu köyünde doğan Nasreddin Hoca’nın babası olan Abdullah Efendi köyüm imamı idi. Hoca babasının ardından köyde imamlık yaptı ve 1236 senesinde Konya’nın Akşehir ilçesine göç etti ve Seyyid Mahmud Hayrani’nin öğretilerine gönül verdi 1284 senesinde orda öldü ve türbesi de orada bulunmaktadır.

nasrettin hoca

Fatihin hocalığını ve İstanbul’da ilk kadılığı kayan Sivrihisarlı Hızır Bey’de Nasreddin Hoca ile aynı soydan gelmektedir ve Hortu köyünde de Hocanın soyundan gelen insanların, oğlunun, kızının mezarları bulunmaktadır. Hakkındaki rivayetlere göre hoca 2 kez evlendi ve 2 kız bir erkek sahibidir.

Milli kültürümüze şüphesiz ki Nasreddin Hoca kadar katkıda bulunan kişi sayısı azdır, Türk ve İslam aleminde herkesce bilinen önemli bir insandır, Azeriler, Kazarklaar, Özbekler Nasreddin hocayı ve öğretilerini bilmektedir.

Nasreddin Hoca esasen, efsanevi bir halk filozofudur, fıkraları kendi dünya görüşünü yansıtmaktadır ve her türlü aşırılığa karşı zıt tepkiler veren yapıcı bir insandır. Öğretilerinde kişileri gülmeye ve gülerken düşünmeye sevk eder. Her sözünün bir anlamı ve derinliği vardır. Fıkralarındaki olayların hepsi günlük hayatta karşılaşabilecek olaylardan oluşmaktadır.

Türk insanının, mizah ve zekasının bir örneği olan Nasreddin Hoca, her çağda insanları etkilemiştir ve kendinin başına gelmemiş olaylar bile ona nakledilmiştir. Hakkında yazılan ilk kitap olan Hikayat-i Kitab-ı Nasreddin isimli eserde 43 fıkra bulunuyorken , 1676 senesindeki kitapta 112 , 1822 senesinde 160, 1958 senesinde ise 445 Nasreddin Hoca fıkrası yer almaktadır. Günümüzde ise 500 kadar fıkra Nasreddin Hocaya nakledilmiş durumdadır.

Nasrettin Hoca Hayatı Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

16 yorum

  1. ödevimi bitirdim nasrettin hocanın hayatı kısa olması çok hoşuma gitti, sınıfta hep derse katılıyorum bu ödevler sayesinde teşekkürler hazırlayanın eline sağlık.

  2. Alın size çok kısa Nasredin Hoca kimdir sorusuna yanıt.:
    …………………………………………………
    Nasreddin Hoca 1208 yılında Sivrihisar’ın Hortu Köyünde doğdu, 1284 yılında Akşehir’de vefat etti. Büyük Türk halk bilgesi olan Nasreddin Hoca halk dilinde, duygu ve inceliği içeren, gülmece türünün öncüsü olmuştur.

    Babası Hortu Köyü imamı Abdullah Efendi, annesi aynı köyden Sıdıka Hatun’dur. Önce Sivrihisar’da medrese öğrenimi gördü. Babasının ölümü üzerine Hortu’ya dönerek köy imamı oldu. 1237′de Akşehir’e yerleşerek, Seyyid Mahmud Hayrani ve Seyyid Hacı İbrahim’in derslerini dinledi. İslam diniyle ilgili çalışmalarını sürdürdü. Bir söylentiye göre medresede ders okuttu, kadılık görevinde bulundu. Bu görevlerinden dolayı kendisine Nasuriddin Hâce adı verilmiş, sonradan bu ad Nasreddin Hoca biçimini almıştır.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.